Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
ks. bp. Alojzy Orszulik
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1928 - )
W czasie okupacji pracował w zakładzie stolarskim. Po 1945 roku przez 3 lata pracował zawodowo, działając w Stowarzyszeniu Sodalicji Mariańskiej. W 1948 roku wstąpił do Małego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Chełmie nad Wisłą. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1951 roku i został przyjęty do nowicjatu pallotyńskiego w Ząbkowicach Śląskich.

Dnia 8 września 1989 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, zaś dnia 25 marca 1992 roku mianowany I biskupem łowickim w nowo powstałej diecezji. Stworzył wszystkie struktury instytucjonalne diecezji łowickiej. Założył Seminarium Duchowne, które ma siedzibę w dawnych radzieckich koszarach. Jako jedną z pierwszych inwestycji przeprowadził remont katedry, gdyż ze względu na uszkodzony dach i pękniętą wieżę północną było to niezbędne.

Wysłał na studia zagraniczne i na uczelnie polskie kilkudziesięciu księży, wzbogacając elitę intelektualną miasta. Założył Caritas Łowicką oraz to dzięki niemu powstało Radio „Viktoria”. Utworzył archiwum diecezjalne oraz współorganizował Mazowiecką Wyższą Szkołę Pedagogiczno- Humanistyczną w Łowiczu. Rozpoczął organizację Ośrodka Młodzieżowego przy parafii na Korabce, a następnie utworzono tam parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Przygotował pielgrzymkę Ojca Świętego do Łowicza, która miała miejsce dnia 14 czerwca 1999 roku. To dzięki niemu katedra łowicka jest dzisiaj bazyliką. Był inicjatorem zbudowania pomnika Jana Pawła II w Łowiczu w rocznicę Jego pielgrzymki w naszym mieście. Z jego inicjatywy została zorganizowana w sierpniu 1996 roku Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]