Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Stanisław Fabijański
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1911 - 1996)
Absolwent gimnazjum łowickiego im. Ks. Józefa Poniatowskiego. W czasie studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego działał w organizacji studenckiej – Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej „WICI”. W późniejszych latach był Prezesem Mazowieckiego Związku Młodzieży Wiejskiej „WICI”. Funkcję tę pełnił aż do wybuchu II wojny światowej.

W czasie okupacji współorganizował podziemne wojsko na terenie dawnego powiatu łowickiego, współtworzył Bataliony Chłopskie. W 1941 roku został powołany przez Rząd Emigracyjny na delegata na powiat łowicki. W tym czasie doprowadził do połączenia prawie wszystkich organizacji podziemnych.

W latach 1940-1945 był przewodniczącym Powiatowego Kierownictwa Ruchu Ludowego w Łowiczu. Wchodził w skład komendy obwodu Batalionów Chłopskich. Po odbyciu aplikacji sądowej i adwokackiej w 1952 roku był adwokatem w Łowiczu. Jako adwokat starał się pomagać tym wszystkim, którzy potrzebowali pomocy. Często wogóle nie brał wynagrodzenia i chętnie pomagał najbiedniejszym. Za działalność społeczną i zawodową otrzymał Krzyż Grunwaldu, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele dyplomów i wyróżnień.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]