Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Komunikacja MZK
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Początki komunikacji miejskiej w Łowiczu wiążą się z datą 22 lipiec 1977 roku. Wówczas na bazie Przedsiębiorstwa Komunalnego powstałego w 1951 roku, uruchomiono pierwsze dwie linie autobusowe w zakresie komunikacji miejskiej.

Utworzenie linii nr 1 i nr 2 było sukcesem ówczesnych władz miasta i wielkim udogodnieniem dla mieszkańców, ponieważ połączono komunikacją zbiorową północną cześć Łowicza od ul. Żymierskiego (obecnie ul. Armii Krajowej) z południową do ul Łódzkiej oraz wschodnią część – (dawny „Hortex”) na Popowie z zachodnią częścią miasta do ulicy Łęczyckiej.

Z czasem społeczność miasta licznie zaczęła korzystać z usług przewozowych tym samym postanowiono zwiększyć częstotliwość kursowania autobusów. (w 1980 roku z częstotliwością co 30 minut kurs autobusu) Uchwałą Rady Miejskiej w Łowiczu z 23 października 1997 roku wydzielono ze struktur organizacyjnych Zakładu Usług Komunalnych komunikację miejską i utworzono MZK jako niezależna jednostkę organizacyjną Miasta Łowicza. Podlega ona bezpośrednio Zarządowi Miasta.

Obecnie w MZK w Łowiczu funkcjonują 4 regularne linie autobusowe o łącznej długości 80 km obsługujące ruch pasażerski na terenie miasta oraz gmin ościennych. Przeciętnie w ciągu doby przewozi się około 1000 pasażerów.

Dzięki staraniom Zarządu Miasta, Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łowiczu uruchomiono program pilotażowy pn. „Domino” finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a mający za zadanie pokonywanie barier architektonicznych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych, np. poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W ramach tego programu w grudniu 2001 roku zakupiono dwa nowe autobusy marki JELCZ Midi.

MZK posiada 4 autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych w tym 2 szt. w ramach programu „Domino”, 4 autobusy marki AUTOSAN H – 9. oraz jeden autobus marki OTOYOL IVECO

Średnio w roku MZK przewozi około 360 tysięcy pasażerów, a autobusy pokonują 460 tysięcy kilometrów.

Adres :
Miejski Zakład Komunikacji
Ul. Armii Krajowej 2b
99-400 Łowicz
tel.: (046) 837 36 23.
REGON 750100666
NIP 834-16-66-454

Rozkład jazdy dostępny online www.mzklowicz.pl

design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]