Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Eugeniusz Strycharski
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Eugeniusz Strycharski (ur. 1947 r.), syn znanego w regionie łowickim muzyka, Mariana Strycharskiego. Od najmłodszych lat, pod okiem taty uczył się gry na skrzypcach i akordeonie. Ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Kutnie. Te uwarunkowania i niewątpliwy talent, sprawiły, że wyróżnia Go wyjątkowa wrażliwość muzyczna oraz wyczucie tradycyjnej muzyki regionu.

Jest nauczycielem gry na instrumentach muzycznych w Społecznym Ognisku Muzycznym w Łowiczu. Od 1999 r. prowadzi klasę folkloru, której absolwenci występują w młodzieżowych i dorosłych kapelach ludowych. W tym samym roku zainicjował działalność Łowickiego Towarzystwa Muzycznego im. Mikołaja Zieleńskiego, aktywnie popularyzującego muzykę na terenie Łowicza.

Od 2001 r. był kierownikiem artystycznym i muzycznym Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Ludowego Koderki. W tym czasie zespół odnosił liczne sukcesy. Zespół z powodzeniem koncertuje w kraju na największych festiwalach folklorystycznych i za granicą. Jest współautorem i konsultantem muzycznym wydania płyt CD z muzyką ludową regionu łowickiego oraz konsultantem przy zbiórce publicznej archiwalnych fotografii do wydawnictwa „Łowicki Folklor Muzyczny - antologia pieśni i melodii instrumentalnych". W 2001 r. założył Łowicką Orkiestrę Kameralną, którą tworzą łowiczanie w różnym wieku.

Poza talentem i pracowitością odznacza się niezwykłą życzliwością, skromnością i kulturą osobistą, cieszy się autorytetem i szacunkiem u swoich wychowanków. Pan Eugeniusz jest dla nich „Panem Gieniem" i to od Jego imienia nazwali swoje kapele „Gienialna" i „Gieńczoki" co świadczy o szczególnej sympatii dla mistrza i bliskich serdecznych relacjach.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]