Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Edward Bednarek
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Edward Bednarek ur. 25 marca 1943 roku w Wyszogrodzie. Jest jednym z najdłużej grających muzyków w Łowiczu. Najbardziej znany i kojarzony z muzyką ludową folkloru łowickiego. Jest wybitnym klarnecistą i saksofonistą. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 14 lat. W latach 1964-1966 odbywał służbę wojskową w Dętej Orkiestrze Wojskowej w Toruniu przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Artylerii. Był członkiem wielu kapeli zespołów pieśni i tańca. W latach siedemdziesiątych XX wieku na Festiwalu Folklorystycznym w Płocku otrzymał główną nagrodę dla instrumentalisty „Złoty klarnet” z rąk Józefa Brody. Kulturę ludową regionu łowickiego popularyzował w wielu krajach świata.


W latach sześćdziesiątych XX wieku był członkiem zespołu muzycznego działającego przy Liceum Pedagogicznym. Wokalistą zespołu był Bogusław Mec, który kształcił się w tym liceum. Pan Edward Bednarek propagował również muzykę ludową regionu łowickiego biorąc udział w filmach: „Chłopi”, „Bilet powrotny”, „Zapusty”, „Kulig”. Za całokształt pracy artystycznej otrzymał wiele dyplomów i wyróżnień. Do dzisiaj gra i koncertuje z wielkim zaangażowaniem w Dziecięco-Młodzieżowym Zespole Ludowym „Koderki”, Zespole Folklorystycznym „Masovia”, Orkiestrze Miasta Łowicza. Wielokrotnie reprezentował miasto i powiat łowicki podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Odznaczony został Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]