Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Edward Bednarek
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Edward Bednarek (1943-2020) Był jednym z najdłużej grających muzyków w Łowiczu. Najbardziej znany i kojarzony z muzyką ludową folkloru łowickiego. Był wybitnym klarnecistą i saksofonistą. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 14 lat. W latach 1964-66 odbywał służbę wojskową w Dętej Orkiestrze Wojskowej w Toruniu przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Artylerii. Był członkiem wielu kapeli zespołów pieśni i tańca. W latach siedemdziesiątych na Festiwalu Folklorystycznym w Płocku otrzymał główną nagrodę dla instrumentalisty „Złoty klarnet” z rąk Józefa Brody. Kulturę ludową regionu łowickiego popularyzował w wielu krajach świata. W latach sześćdziesiątych XX wieku był członkiem zespołu muzycznego działającego przy Liceum Pedagogicznym. Wokalistą zespołu był Bogusław Mec, który kształcił się w tym liceum. Pan Edward Bednarek propagował również muzykę ludową regionu łowickiego biorąc udział w filmach: „Chłopi”, „Bilet powrotny”, „Zapusty”, „Kulig”.

Za całokształt pracy artystycznej otrzymał wiele dyplomów i wyróżnień. Grał i koncertował z wielkim zaangażowaniem w Dziecięco-Młodzieżowym Zespole Ludowym „Koderki”, Zespole Folklorystycznym „Masovia”, Orkiestrze Miasta Łowicza.

Wielokrotnie reprezentował miasto i powiat łowicki podczas uroczystości państwowych i kościelnych.




design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]