Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Edward Bednarek
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
Edward Bednarek ur. 25 marca 1943 roku w Wyszogrodzie. Jest jednym z najdłużej grających muzyków w Łowiczu. Najbardziej znany i kojarzony z muzyką ludową folkloru łowickiego. Jest wybitnym klarnecistą i saksofonistą. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 14 lat. W latach 1964-1966 odbywał służbę wojskową w Dętej Orkiestrze Wojskowej w Toruniu przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Artylerii. Był członkiem wielu kapeli zespołów pieśni i tańca. W latach siedemdziesiątych XX wieku na Festiwalu Folklorystycznym w Płocku otrzymał główną nagrodę dla instrumentalisty „Złoty klarnet” z rąk Józefa Brody. Kulturę ludową regionu łowickiego popularyzował w wielu krajach świata.


W latach sześćdziesiątych XX wieku był członkiem zespołu muzycznego działającego przy Liceum Pedagogicznym. Wokalistą zespołu był Bogusław Mec, który kształcił się w tym liceum. Pan Edward Bednarek propagował również muzykę ludową regionu łowickiego biorąc udział w filmach: „Chłopi”, „Bilet powrotny”, „Zapusty”, „Kulig”. Za całokształt pracy artystycznej otrzymał wiele dyplomów i wyróżnień. Do dzisiaj gra i koncertuje z wielkim zaangażowaniem w Dziecięco-Młodzieżowym Zespole Ludowym „Koderki”, Zespole Folklorystycznym „Masovia”, Orkiestrze Miasta Łowicza. Wielokrotnie reprezentował miasto i powiat łowicki podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Odznaczony został Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]