Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bazylika katedralna
Bazylika katedralna znana jest jako mauzoleum 12 prymasów Polski, pochowanych w podziemiach świątyni. Znajduje się w niej m.in. nagrobek prymasa Jakuba Uchańskiego, dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Ponadto na uwagę zasługują wspaniałe organy, bogata biblioteka i skarbiec.
‹‹    A-    A+
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 roku. Grupa byłych studentów Politechniki postawiła sobie za cel połączenie działających na terenie Uczelni trzech grup: chóru, zespołu tanecznego i orkiestry, w jeden duży Zespół Pieśni i Tańca. Założycielami byli Andrzej Rylski, Stefan Muszyński, Zbigniew Polak i Józef Adamski - pasjonaci muzyki, śpiewu i tańca ludowego. Ich celem, jak przekazują starsze pokolenia, było "pragnienie ocalenia od zapomnienia ginącego polskiego folkloru oraz chęć artystycznego wyżycia się, które zapewni im przyjemny wypoczynek po ciężkiej pracy na Uczelni". Wychowankowie Zespołu, będący studentami różnych warszawskich uczelni, szczególnie Politechniki Warszawskiej, realizują swoją pasję nie otrzymując wynagrodzenia materialnego. Przyciągają ich występy, wyjazdy i wspólnota. Jednak czas, jaki spędzają w Zespole uczy ich szacunku do historii i dumy ze swojego dziedzictwa narodowego. Jako jeden z nielicznych tak dużych zespołów pieśni i tańca, Politechnika może pochwalić się pełną energii, studencką kapelą.


Od 65 lat Zespół promuje nie tylko swoją uczelnię, ale również Mazowsze w kraju i Polskę za granicą. Artyści odwiedzili ponad 30 krajów, niemal na każdym kontynencie świata. Wystąpili na 3 tysiącach koncertów. Suit, tańców i widowisk w dorobku artystycznym Zespołu jest ponad 40. Wśród nich można znaleźć tańce narodowe - kujawiak z oberkiem ("Wycinaniec Polski" - wizytówka Zespołu, wykonywana w strojach łowickich), krakowiak, polonez i mazur, jak i suity z regionów z całej Polski.
Jedna z najstarszych choreografii, która powstała w 1953 r. - "W Rzeszowskiej Izbie", wciąż jest pokazywana na scenie i budzi wyjątkowe emocje. Ważne miejsce w repertuarze ZPiT PW zajmują kolędy i pastorałki. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej jest jednym z lepszych i najstarszych zespołów studenckich w Polsce. Dla jego podopiecznych, uczestnictwo w Zespole było często pierwszym kontaktem z folklorem. Wychował parę tysięcy inżynierów zafascynowanych polską kulturą.

Za zasługi dla Warszawy Zespół otrzymał Złotą Syrenkę. Odznaczony też jest Złotym Krzyżem Zasługi oraz dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie polskiej kultury za granicą. Z repertuarem Zespołu można zapoznać się na stornie internetowej www.zpitpw.pl lub na kanale Youtube www.youtube.com/zpitpw


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]