Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
‹‹    A-    A+
Miasto i gmina
W szerokim pasie Niziny Środkowomazowieckiej, na północny - wschód od Łodzi rozciąga się ziemia łowicka - żyzna, rolnicza kraina słynąca z zabytków historii i bogactwa folkloru. Jej rozległe i jednostajne przestrzenie pozbawione są puszcz odwiecznych, grzbietów górskich i dużych rozlewisk wód.

Krajobraz ożywiają łagodne garby polodowcowych moren, urozmaica sennie płynąca rzeka Bzura z licznymi dopływami. Tędy przebiega strefa ścierania się morskiego klimatu zachodnio-europejskiego i kontynentalnego wschodnio - europejskiego. Średnia roczna temperatura wynosi ok. 7-8 °C, zaś poziom opadów atmosferycznych kształtuje się w granicach 550 mm.

Gleby mają przewagę form bielicowych, które zalegają na glinach i piaskach, tylko gdzieniegdzie natkniemy się na obszary typowo żwirowe i torfowe. Szata leśna jest dość uboga. Wytrzebione ręką człowieka, zachowały się bardzo niewielkie kompleksy lasów mieszanych z przewagą iglastych.

Stolicą tej krainy jest Łowicz, zaliczany do rzędu najstarszych miast w Polsce - dawny ośrodek dóbr gospodarczych arcybiskupów gnieźnieńskich - dziś centrum administracji miejskiej, powiatowej i diecezjalnej.

Miasto posiada dogodne połączenia komunikacyjne. Oprócz połączeń kolejowych z Warszawą, Poznaniem, Łodzią i Skierniewicami, dysponuje drogami krajowym do Warszawy (80 km - droga nr 2) i Łodzi (50km - droga nr 71) oraz kilkoma o charakterze lokalnym.

Łowicz zajmuje powierzchnię 23,4 km2, co przy liczbie ok. 32 tys. mieszkańców daje przeciętną gęstość zaludnienia ok. 1360 osób na 1 km2. Jest stolicą powiatu ziemskiego obejmującego 9 gmin wiejskich: Bielawy, Chąśno, Domaniewice, Kiernozia, Kocierzew Płd., Łowicz, Łyszkowice, Nieborów i Zduny. Na ogólną liczbę 86902 mieszk. powiatu aż 63,4% mieszka na wsi. Gęstość zaludnienia na 1 km2 wynosi 88 osób.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]