Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
‹‹    A-    A+
Władysław Zew Wajntrau
Władysław Zew Wajntraub - (Chaim Wolf Wajntrojb) jid. וואָלף ווײַנטרויב (ur. 1891 w Łowiczu, zm. 1942 w Warszawie lub Treblince) - malarz, grafik, scenograf teatralny, krytyk sztuki.

Uczęszczał do polskiego gimnazjum w Łowiczu a później do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia artystyczne kontynuował w École des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie zetknął się z artystami związanymi z tzw. szkołą paryską, oraz w Szwajcarii u pochodzącego z Grodna Leona Baksta.

Podczas I wojny światowej walczył w armii francuskiej. W 1918 roku powrócił do kraju i osiadł w Warszawie. Był związany ze środowiskami artystycznymi Łodzi - Jung Jidysz i Warszawy - Chaliastre. Był też członkiem artystycznej Grupy Siedmiu. Wkrótce stał się jedną z najważniejszych postaci żydowskiego życia artystycznego w Warszawie. Pełnił funkcję sekretarza Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuk Pięknych.

W latach 30. prowadził razem z rzeźbiarzem Abrahamem Ostrzegą Atelier Zdobnictwa Artystycznego (przy ul. Mylnej 9a). Swą twórczość ukształtowaną na wzorcach sztuki francuskiej i w duchu ekspresjonizmu łączył niekiedy z elementami futuryzmu i sztuki abstrakcyjnej.

Zasłynął przede wszystkim jako wybitny scenograf, współzałożyciel Jidyszer Klejn-Kunst Teater "Azazel" oraz współpracownik Wilner Trupe, tworząc dla niej scenografie m.in. do sztuk "Nocą na starym rynku" jid. Baj nacht ojfn altn mark Icchoka Lejbusza Pereca; "Golema" Halpera Lejwika; "Gorąca krew" jid. Hejs blut Józefa Opatoszu oraz w roku 1924 do opery żydowskiej "Dawid i Batszewa" jid. Dowid un Basszewe do libretta Mojżesza Brodersona.

Publikował artykuły poświęcone sztuce w "Literarisze Bleter" i "Naszym Przeglądzie". Współredagował almanachy ekspresjonistyczne "Albatros" i "Chaliastre". Do jego bardziej znanych prac należą okładki pierwszych numerów "Chaliastre" i "Albatrosa", obydwie wykonane w 1922 roku. Podczas okupacji przebywał w getcie warszawskim gdzie czynnie włączył się w akcję niesienia pomocy uwięzionym tam kolegom artystom. Wraz z Ostrzegą swoje dawne atelier zamienili na fabrykę osełek w której zatrudnili Hersza Cynę, Maksymiliana Eljowicza, Henryka Rabinowicza, Romana Rozentala, Józefa Śliwniaka, Symchę Trachtera, Izraela Tykocińskiego.

Latem 1942 fabryka weszła w skład szopu AHAGE-Zimmermann. 25 sierpnia 1942 pracownicy szopu zostali wywiezieni do Treblinki. Według jednych relacji został zamordowany w drodze na Umschlagplatz według innych źródeł w Treblince.

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Wajntraub

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]