Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Janusz Karpiński
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
(1921 - )
Organizatorem i pierwszym Komendantem Szarych Szeregów w Łowiczu do momentu aresztowania przez Gestapo w czerwcu 1944 roku był dh. Janusz Karpiński ps. „Michorowski’, „Okrzeja”. W 1937 roku uzyskał tzw. małą maturę. W 1936 roku wstępuje do Związku Harcerstwa Polskiego, pełniąc funkcję przybocznego w 49-tej Kolejowej Drużynie Harcerskiej w Łowiczu.

Tu w 1939 roku zastaje go wybuch II Wojny Światowej i jako harcerz – członek Pogotowia Harcerskiego pełni służbę wartowniczą w 10 Pułku Piechoty. Po zakończeniu działań wojennych i chwilowej ucieczce wraca do Łowicza, gdzie zastaje go okupacja hitlerowska. Tworzy podziemną organizację harcerską pod nazwą Polska Organizacja Skautowa.

Aresztowany przez łowickie gestapo 14 czerwca 1944 roku. Wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Gross Rozen. Z obozu wraca do Łowicza, lecz ucieka gdyż szuka Go NKWD. Był współorganizatorem w 1985 roku Środowiska, a później Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu. Jako pierwszy rozpoczął pisanie historii łowickich Szarych Szeregów.


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]