Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
‹‹    A-    A+
Blog - Newsy
12 maja 2018
W sobotnie słoneczne południe 12 maja 2018 r. 36-osobowa grupa słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i mieszkańców Łowicza wzięła udział w III Łowickim Marszu Nordic Walking organizowanym przez Stowarzyszenie ŁUTW i Burmistrza Miasta Łowicza. Przemarsz nad Bzurą zakończył się przed godz. 15.00, po czym piechurzy wzięli udział w Pikniku Europejskim.
Spotkanie uczestników III Łowickiego Marszu Nordic Walking odbyło się w parku Błonie przy pomniku Trzech Narodów o godz. 13.00, gdzie odbywały się zapisy i rozdawano okolicznościowe naklejki. Nim wyruszono na trasę, najpierw posadzono drugie już drzewko od Stowarzyszenia ŁUTW – tym razem intencją było upamiętnienie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W jego zasadzeniu razem z prezesem ŁUTW Bożeną Wójt udział wzięli m.in. Tadeusz Żaczek – prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i burmistrz Krzysztof Jan Kaliński, który potem przypinał zebranym biało-czerwone kotyliony. Po krótkiej rozgrzewce, przeprowadzonej przez Joannę Sosnowską z Zarządu ŁUTW, grupa wyruszyła wzdłuż Bzury w kierunku Maurzyc. W tym przedsięwzięciu nie chodziło wcale o rywalizację sportową, ale raczej o rekreację, integrację łowiczan, przyjemnie spędzony czas i w jakimś stopniu o pokonywanie własnych słabości.

I takie też cele przyświecały w całej Polsce Uniwersytetom Trzeciego Wieku, które od kwietnia br. brały udział w VI już edycji Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking. Wszyscy łowiccy piechurzy udowodnili, że „chodzić każdy może”, dlatego po zakończeniu marszu, już podczas Pikniku Europejskiego, nagrodzono najmłodszego i najstarszego uczestnika, wyróżniając w ten sposób 7-letniego Antka Rudnickiego i słuchaczkę ŁUTW Mariannę Politowicz.

Opiekę medyczną na trasie zapewniała Małgorzata Maciejak – nauczycielka Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu. Po pokonaniu dystansu ok. 6 km uczestnicy Łowickiego Marszu Nordic Walking wrócili na Błonia, gdzie o godz. 15.00 rozpoczął się Piknik Europejski. Prezentowały się na nim łowickie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, a na scenie muszli koncertowej można było obejrzeć występy artystyczne i wziąć udział w konkursach. Przedstawiciele ŁUTW wraz z innymi uczestnikami odtańczyli poloneza, zaprezentowali się m.in. w „kalamburach”, a po zakończeniu pikniku bawili się na Łowickiej Grillówce, która rozpoczęła sezon letni w mieście.


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]