Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
‹‹    A-    A+
Blog - Newsy
23 kwietnia 2018
Członkowie Koła Literackiego Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele Zarządu ŁUTW w dniu 23 kwietnia 2018 r. zrealizowali projekt „Śladami postaci Mazurka Dąbrowskiego oraz osobowości związanych z Napoleonem Bonaparte po Łowiczu i Ziemi Łowickiej”.
Projekt o charakterze turystyczno-historycznym połączony był z tematyką „Kobieta w literaturze” realizowaną na zajęciach koła oraz obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Sprawami organizacyjnymi wycieczki zajęła się Hanna Brejnak, instruktor Koła Literackiego, merytorycznie opracowała i przeprowadziła zajęcia Mirosława Walczak, członkini koła.

Autokar zasponsorowało Starostwo Powiatowe w Łowiczu. Pierwszym etapem projektu było przeanalizowanie oryginalnej wersji ,,Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz współczesnego tekstu hymnu polskiego pod względem literackim i historycznym. Uczestniczki wycieczki w czterech grupach zapoznały się z biogramami postaci historycznych występujących w tekście.

W drugim etapie, podczas spaceru, szukały i odnajdywały miejsca pobytu Napoleona Bonaparte, Henryka Dąbrowskiego, Stefana Czarnieckiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Poniatowskiego, Jana Kozietulskiego w Łowiczu i na Ziemi Łowickiej. Panie posiłkowały się wiedzą zaczerpniętą z książek: Mariana Brandysa „Kozietulski i inni”, Romualda Oczykowskiego „Przechadzka po Łowiczu” oraz z monografii Łowicza pod redakcją Ryszarda Kołodziejczyka „Łowicz. Dzieje Miasta”.

Trzeci etap wycieczki to wyprawa śladami Marii Colonna-Walewskiej, pięknej, intrygującej kobiety związanej z Napoleonem Bonaparte. Przeczytane przez nie wcześniej pozycje: Mariana Brandysa „Kłopoty z panią Walewską” i Jadwigi Dackiewicz „Synowie Napoleona” oraz analiza losów życia sławnej Marii przedstawiona przez M. Walczak w Kiernozi i Walewicach rozpaliły wyobraźnię badaczek literatury i historii.

W Kiernozi z zainteresowaniem zajrzały do krypty miejscowego kościoła, gdzie wg podań i źródeł znajduje się sprowadzone w 1818 r. ciało Marii Walewskiej, a przed jej rodową siedzibą – pałacykiem Łączyńskich zrobiły sobie pamiątkową fotografię. Z kolei w Walewicach obejrzały wnętrza dawnego pałacu szambelana, Anastazego Walewskiego – męża Marii i usłyszały historię rodziny Walewskich opowiedzianą przez przewodnika.

Uczestniczki wycieczki uznały, że dostępna literatura nie w pełni odkryła przed nimi tajemnice bohaterów spod Samosierry, Dubienki, Lipska i Waterloo. Postanowiły także szukać śladów pięknej polskiej szlachcianki być może w Kamieńcu Suskim czy w dalekiej Turenii w zamku La Branchoire…


Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net[zamknij]   [przejdź do wycieczki]