Strona główna      
Wersja klasyczna      
Kontakt      


Folklor Łowicki      
Strój łowicki      
Wycinanka łowicka      
Twórcy Ludowi      
Zespoły Ludowe      


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
‹‹    A-    A+
Co? Gdzie? Kiedy?
3 marca 2024, 18:00

Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Muzeum w Łowiczu zapraszają na koncert w wykonaniu Marcina Abijskiego wraz z Scholą Cantorum Minorum Chosoviensis.

Podczas koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 3 marca 2024 r. w Sali Barokowej muzeum o godz. 18.00 usłyszymy znany z charakterystycznego brzmienia śpiew bizantyjski oraz chorał benewencki. Oprawa muzyczna nawiązywać będzie do rozważań wielkopostnych.

Marcin Abijski - Byzantine Music – doktor teologii, muzykolog i kantor. Badacz związków między muzyką bizantyjską a staroruską monodią, szczególnie w aspekcie praktyki liturgicznej. Założyciel Męskiego Chóru Kameralnego im. Bogdana Onisimowicza. Prowadzi zajęcia ze śpiewu bizantyjskiego dla hagioryckich mnichów na św. Górze Athos. Autor muzyki grecko-bizantyjskiej do polskiego Akatystu do Przenajświętszej Bogarodzicy ks. Józefa Maja. Skomponował muzykę bizantyjską do polskiego przekładu kondakionu św. Romana Melodosa O nawróconej.

Schola Cantorum Minorum Chosoyiensis - istnieje od 1996 roku. Głównym obszarem zainteresowania i aktywności artystycznej zespołu jest śpiew chorału gregoriańskiego. Ponadto zespół wykonuje repertuar wczesnej polifonii wokalnej oraz pieśni tradycyjne. Podstawowym celem, jaki stawia sobie schola, jest śpiew podczas liturgii. Prezentując swój repertuar podczas koncertów, śpiewacy dokładają starań, aby wykonywany program ściśle był związany z aktualnym momentem roku liturgicznego. Śpiewane przez scholę utwory opracowane są najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami.

Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

Wstęp wolny.

Multimedialna mapa      
Rejestr zabytków      
Panoramy sferyczne      
Kącik dla dzieci      

design by fast4net



[zamknij]   [przejdź do wycieczki]