Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 czerwca 2014
Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci twórczyni ludowej Bronisławy Skwarnej z Chąśna, uznawanej przez wielu jako symbol prawdziwej Księżanki. Pani Bronia, bo tak się do niej zwracali wszyscy, miała 93 lata i odeszła w nocy z 24-25 czerwca 2014 r. w swoim domu.
Znana była przede wszystkim ze swoich misternych, koralikowych haftów, którymi ozdabiała m.in. serwetki i aksamitne igielniki w kształcie serca. Była niezwykle miłą i ciepłą osobą. Każdego, kogo spotkała na swojej drodze zawsze częstowała cukierkami. Nie można było odmówić Pani Broni.

„Pani Bronisława swoją wielkość zbudowała dobrocią, bezinteresownością i młodzieńczym optymizmem, tymi cechami emanowała obdarzając nimi ludzi, na każdym kroku. Aż trudno uwierzyć, że był to człowiek, który w życiu tak wiele przeszedł trudnych i czasem bardzo bolesnych chwil – powiedział o Pani Broni burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który darzył Ją wielką atencją i spotkał się z nią kilkanaście dni temu w łowickim szpitalu.

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się jutro, 28 czerwca 2014 r. o godz. 11: 00 w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Po niej ciało zostanie odprowadzone na cmentarz przy ul. Blich.

„Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci”

Bronisława Skwarna urodziła się 15 kwietnia 1921 roku w Chąśnie na Ziemi Łowickiej i jest jedną z najstarszych i najwybitniejszych twórców ludowych zajmujących się haftem koralikowym. Za charakterystyczne dla Pani Bronisławy Skwarnej uznaje się misternie wykonane broszki, serwetki, torebeczki i igielniki opatrzone łowickimi motywami ludowymi.

Kunszt i precyzja jej wyrobów są znane i cenione nie tylko w Powiecie Łowickim, ale również szeroko poza jego granicami. Wartym podkreślenia jest fakt, iż mimo swojego wieku Pani Skwarna wykonuje swoje wyroby zgodnie z warsztatem i tradycją sprzed kilkudziesięciu lat, na wzór rękodzielniczego rzemiosła przekazanego jej przez matkę.

Niepowtarzalność oraz artystyczne walory jej wyrobów sprawiają, iż są one eksponowane nie tylko na wystawach, czy też stoiskach promocyjnych miasta Łowicza i Powiatu Łowickiego, ale również zdobią witryny sklepów z pracami rodzimych twórców ludowych Ziemi Łowickiej. Rękodzielnicze wyroby autorstwa Pani Bronisławy Skwarnej znajdują się również w zbiorach Muzeum w Łowiczu.

Jako propagatorka łowickiego rękodzieła ludowego Pani Bronisława uczestniczy w pokazach i warsztatach prowadzonych w szkołach na terenie Powiatu Łowickiego m.in.: w szkole w Zdunach, Chąśnie, Błędowie, Parmie, Gągolinie. Taka forma kultywowania tradycji cieszy się dużym uznaniem wśród młodego pokolenia. Przez wiele lat Pani Bronisława Skwarna należała do Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze oraz działającego przy nim Zespołu Folklorystycznego „Łowiczanie”.

W tym okresie uczestniczyła w wielu koncertach w kraju. Wielką sławą cieszył się obrzęd łowickiego wesela odbywający się w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach, w którym Pani skwarna wcielała się w jedną z ról, propagując tym samym gwarę ludową łowicką, pieśni i przyśpiewki łowickie. Stowarzyszenie prezentowało się na wielu przeglądach artystycznych: obrzędów, zwyczajów, gawęd i twórczości ludowej, gdzie Pani Bronisława miała możliwość zaprezentowania swoich zdolności rękodzielniczych i wyrobów które cieszyły się wielkim uznaniem.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]