Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 marca 2016
Jak co roku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oddział w Łowiczu zorganizowało „Rajd na Powitanie Wiosny”. Głównym celem rajdu była popularyzacja różnych form turystyki, tradycji związanej z początkiem wiosny oraz poznanie regionu łowickiego. Trasę rajdu można było pokonać na cztery różne sposoby – pieszo, rowerem, kajakiem lub konno. W tegorocznym rajdzie, który się odbył w sobotę 19 marca 2016 r. wzięło udział 160 osób.
Zanim jednak wyruszono na szlak, który prowadził do Bochenia, tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą Marzannę oraz na najładniejszy wiosenny strój i najbardziej pomysłowo udekorowany rower.

Komisja konkursowa skład której tworzyli: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Michał Trzoska, dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka-Zwierz, dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej Katarzyna Słoma oraz prezes łowickiego oddziału PTTK i zarazem komandor rajdu Adam Szymański, przyznała następujące nagrody.

Tytuł Marzanny Roku otrzymała kukła przygotowana przez uczennice Gimnazjum nr 1 w Łowiczu Agatę Dąbrowską i Wiktorię Fabijańską przy pomocy nauczycielki Iwony Rondoś. Szarfę I Wicemarzanny przyznano kukle przygotowanej przez młodzież z „Ekonomika”, a II Wicemarzanną została lalka wykonana przez uczniów Gimnazjum Nr 2. Wszystkie zgodnie z tradycją, na znak przyjścia wiosny, zostały spalone i zatopione przy ujściu Słudwi do Bzury. Wręczono również nagrody indywidualne dla Miss i Mistera Wiosny.

Po przyznaniu nagród wyruszono na trasy rajdu według wcześniejszych zapisów. Rowerzyści mieli do pokonania ok. 25 km – z Łowicza przez Otolice, Ostrów do Bochenia. Droga powrotna prowadziła przez Guźnię, Dąbkowice Dolne, Pilaszków do Łowicza. Trasa pieszej wycieczki wynosiła 2 km i prowadziła z Łowicza przez Maurzyce, Świące do Bochenia. Trasa kajakowa i konna została dostosowana do charakteru środka lokomocji.

Wszyscy spotkali się w gospodarstwie Marleny Kozy w Bocheniu, gdzie zorganizowane zostało ognisko nad którym każdy mógł upiec przygotowane przez organizatorów kiełbaski.

Organizatorem rajdu był PTTK oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Urząd Gminy w Łowiczu oraz sklep rowerowy „Rower Power”.

Foto: Jacek Rybus/Urząd Miejski w Łowiczu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]