Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 lipca 2016
20 lipca w sali Urzędu Stanu Cywilnego odbyła się promocja książki o ks. Zbigniewie Skiełczyńskim autorstwa Pani Mirosławy Dymek, w ramach obchodów jubileuszu 880-lecia Łowicza oraz dwunastej rocznicy śmierci łowickiego kapłana. 
Gośćmi specjalnymi byli siostra Księdza Zbigniewa - Teresa Kowalik z mężem. Organizatorem wydarzenia było Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Łowiczu wraz z Urzędem Miejskim w Łowiczu i Łowickim Ośrodkiem Kultury.

Publikacja jest efektem pracy magisterskiej autorki, obronionej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej celem jest popularyzacja znanej łowiczanom postaci Honorowego Obywatela Łowicza Ks. dr Zbigniewa Skiełczyńskiego.

Licznie zgromadzeni goście wysłuchali opowieści autorki publikacji o kulisach powstawania książki oraz Tadeusza Żaczka reprezentującego wydawcę opracowania, przybliżającego w kilku odsłonach postać duszpasterza.

W promocji wzięli udział m.in. Burmistrz Miasta Łowicza Pan Krzysztof Kaliński, a także członkowie Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz byli pracownicy naukowi współpracujący z Ks. Zbigniewem Skiełczyńskim, przewodnicy PTTK i wiele innych osób zainteresowanych jego życiem i działalnością.

Swoimi wspomnieniami o postaci kapłana dzieli się m.in.: Pani Alina Owczarek-Cichowska, Pan Marek Wojtylak, Pan Henryk Zasępa, Pan prof. dr hab. Wiesław Balcerak, Pan dr Jarzy Kaźmierski, Pan prof. dr. hab. Jan Szymczak, Pani Ewa Zbudniewek, Pani Anna Bieguszewska, były student Pan Grzegorz Chojnacki i Pan Krzysztof Fafiński. Każdy z przedmówców podkreślał, że Ks. Zbyszek był człowiekiem niezwykle otwartym, życzliwym, niosącym pomoc bliźniemu, z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Ks. Zbigniew Skiełczyński był znany nie tylko w Łowiczu, w którym się urodził, wychował, pracował i zakończył swoją duszpasterską posługę Bogu, ale z licznych publikacji dotyczących historii miasta i anegdot. Był również wykładowcą w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej i Wyższym Seminarium Duchownym, kustoszem Archiwum i Biblioteki Kapitulnej, rektorem kościoła akademickiego św. Leonarda i jednym z założycieli Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Książka „Zbigniew Skiełczyński – ksiądz i historyk z Łowicza” wydana została nakładem 200 egzemplarzy staraniem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przez Urząd Miejski w Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]