Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 sierpnia 2014
1 sierpnia 2014 r. minęła 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najkrwawszych wystąpień zbrojnych przeciwko wojskom niemieckim w 1944 r., zorganizowane przez Armię Krajową w ramach Akcji „Burza”. Z tej okazji, jak co roku, na cmentarzu katedralnym w Łowiczu, przy pomniku Szarych Szeregów, odbyły się uroczystości miejskie obchodów powstania.
Punktualnie o godzinie 17:00 w całym mieście zawyły syreny alarmowe i rozdzwoniły się dzwony łowickich kościołów. Łowiczanie na chwilę przystanęli, aby minutą ciszy oddać hołd poległym w obronie Warszawy. Na cmentarzu katedralnym przy grobach żołnierzy II Wojny Światowej oraz pomniku poświęconym Szarym Szeregom, spotkali się kombatanci, władze samorządowe miasta i powiatu, poczty sztandarowe, a także licznie przybyli mieszkańcy Łowicza.

Gdy syreny ucichły, Miejsko-Strażacka Orkiestra Dęta zagrała Hymn Narodowy. Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, z zawodu historyk, przybliżył zarys historyczny wydarzeń sprzed 70 lat.

W wypowiedzi szczególnie zwrócił uwagę na ogromny heroizm żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów prowadzących nierówną i osamotnioną walkę niemieckim okupantem. Trwała ona aż 63 dni. Głównym celem podjętej walki była chęć wywalczenia niepodległości Polski, wolnej od okupacji niemieckiej i dominacji sowieckiej. Wydarzenia podparte zostały konkretnymi liczbami zabitych i rannych w powstaniu.

Następnie proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Wiesław Skonieczny, poprowadził modlitwę w intencji poległych. Na zakończenie uroczystości przed pomnikiem poświęconym harcerzom z Szarych Szeregów oraz żołnierzom Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono znicze.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]