Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 listopada 2023
W naszym mieście gościła grupa uczniów z Solecznik, miasta partnerskiego Łowicza. Wizyta gości podyktowana była chęcią udziału w Narodowym Święcie Niepodległości w ramach realizacji projektu pn. „Rodzina polonijna Łowicz-Soleczniki”.
Pobyt w Łowiczu rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum w Łowiczu, w którym powitał ich Starosta Łowicki Marcin Kosiorek. Następnie wzięli udział w Powiatowo-Miejskich uroczystości w ZST Nr 1 w Łowiczu podczas której złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudzkiego. Tego samego dnia zwiedzili również Muzeum Diecezjalne oraz Krypty Prymasowskie. Po Łowiczu oprowadzali ich łowiccy przewodnicy PTTK Michał Zalewski i Jacek Rybus.

Następnego dnia wzięli udział w uroczystej procesji z relikwiami Świętej Wiktorii, niosąc m.in. wielką flagę narodową. Udali się również z młodzieżą z ZSP nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu oraz Iwoną Wiankowską do Warszawy aby zobaczyć Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski oraz Muzeum Narodowe.

Zadanie publiczne pn. „Rodzina polonijna Łowicz - Soleczniki"” współfinansowane było ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach konkursu ofert pn. „Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych zarejestrowanych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w innych państwach, ze szkołami w Polsce – „Rodzina polonijna” w roku 2023” – II edycja.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]