Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 września 2015
W tym roku mija 35 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych NSZZ „Solidarność”. Z tej okazji, 13 września 2015 r., zorganizowano obchody w Łowiczu, upamiętniające to ważne dla Polski wydarzenie. Łowickie uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie spotkaniem przed pomnikiem Solidarności, znajdującym się u zbiegu ulic Ułańskiej i Jana Pawła II. Wśród licznie przybyłych mieszkańców Łowicza, pocztów sztandarowych i gości, obecni byli również internowani - świadkowie wydarzeń z 1980 r.
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem, wszyscy przeszli ulicami miasta, przy dźwiękach miejsko-strażackiej orkiestry dętej, do Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu, gdzie odbyła się jubileuszowa Msza Święta w intencji Ojczyzny. W drodze do świątyni zatrzymano się przed kościołem Ojców Pijarów by oddać hołd ks. Jerzemu Popiełuszce, składając kwiaty i zapalając znicze, na poświęconemu Jego osobie pomniku pamięci. Podobnie uczyniono przed pomnikiem Jana Pawła II na Starym Rynku.

Dalsze uroczystości kontynuowane były w sali barokowej łowickiego muzeum. Podczas spotkania zasłużeni związkowcy zostali odznaczeniu jubileuszowymi medalami i odznaczeniami. Łowickie uroczystości „Solidarności” zakończył występ kabaretu „Pętla Ósemki” .

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największą w Polsce organizacją pracowników. Historia Związku rozpoczęła się w 1980 r. kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Dzięki odwadze i niezłomnej postawie tysięcy ludzi, których połączyła „Solidarność”, Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować czy podejmować pracę w wielu krajach Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń.

Dzisiaj NSZZ „Solidarność” to największy w naszym kraju związek zawodowy, posiadający wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Struktury terytorialne Związku to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony, a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]