Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 marca 2024
Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza na otwarcie wystawy „Słowo, obraz, muzyka… Wydawnictwa Łowickiego Ośrodka Kultury”, które odbędzie się 26 marca 2024 r., o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki.
Na wystawie zostaną zaprezentowane wydawnictwa książkowe oraz płytowe, których wydawcą jest ŁOK. Listę kilkudziesięciu publikacji otwiera wydany w 2000 r. album „Łowicka pocztówka 1899 – 1999”, autorstwa Edwarda Miziołka, nagrodzony „Złotym Ekslibrisem” w Konkursie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi.

Wśród prezentowanych wydawnictw nalazły się publikacje dotyczące historii Łowicza i regionu, kultury ludowej, zauważane i nagradzane w kolejnych latach, m.in. nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za album „100 lat kina w Łowiczu”, autorstwa M. Malangiewicza i J. Rutkowskiego (2012 r.), nagrody Złoty Ekslibris w Konkursie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi za publikacje: „Łowicz w XX w. Kronika fotograficzna” J. Rutkowskiego (2006 r., wydana wspólnie z Urzędem Miejskim w Łowiczu), „I wojna światowe w Łowiczu 1914 – 1918” M. Malangiewicza i J. Rutkowskiego (2014 r.), „Karol Rybacki 1859 – 1935” Z. Kryściaka (2015 r.), „Łowicz 1918 – 1939. Kronika fotograficzna” M. Malangiewicza i J. Rutkowskiego (2016 r.).

Wśród płyt CD na uwagę zasługuje „Muzyka ocalona Łowickie 1952 – 1959”, wydana we współpracy z Instytutem Sztuki PAN, współfinansowana przez MKiDN, która otrzymała II Nagrodę Polskiego Radia S.A. w kategorii Fonogram Źródeł.

Znaczącą grupę stanowią wydawnictwa powstałe w ramach „Małych Grantów” – programu dotacyjnego pilotowanego przez ŁOK, skierowanego do łowickich autorów, dającego im możliwość publikacji swoich opracowań, poszukiwań badawczych, ale również poezji czy muzyki.

Wystawa w bibliotece miejskiej zaprezentuje szeroką działalność Łowickiego Ośrodka Kultury jako instytucji wspierającej lokalnych autorów, artystów, a jednocześnie propagującą dorobek historyczny Łowicza i Ziemi Łowickiej poprzez książki, albumy, płyty i filmy od blisko 25 lat.

Wystawę oglądać będzie można do 28 kwietnia br.
Serdecznie zapraszamy.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]