Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
30 sierpnia 2023
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza do oglądania wystawy plenerowej, prezentującej archiwalne fotografie muzykantów i muzyków ludowych regionu Łowickiego. Znajduje się ona przy Baszcie gen. Stanisława Klickiego w Łowiczu.
Przygotowana została w ramach projektu realizowanego przez ŁOK, i współfinansowanego przez MKiDN w ramach programu EtnoPolska 2023, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Wystawa składa się z 16 plansz na których zobaczymy 56 wybranych fotografii!

W pierwszym etapie projektu (czerwiec – lipiec 2023) zebrane zostały stare fotografie z lat 1900-1990 przedstawiające muzykantów i muzyków ludowych regionu łowickiego. Poprzez zbiórkę chcieliśmy przypomnieć twarze, sylwetki, emocje i instrumenty tej bardzo licznej grupy mieszkańców Łowicza i ziemi łowickiej. Tym bardziej że wielu z nich znaliśmy i o wielu pamiętamy – mówi Maciej Malangiewicz dyrektor ŁOK, pomysłodawca projektu i jego główny koordynator.

Najstarsze pokolenie muzyków Łowickiego reprezentowali skrzypkowie min.: Grzegorz Gać ze Skowrody ur. 1878 r., Tomasz Latoszewski z Chąśna ur. 1909 r., Franciszek Maradziecki z Mszadli ur. 1897 r., Franciszek Adamczewski z Franciszkowa Starego ur.1917 r., Władysław Biedrzycki z Głowna ur. 1901 r., Konstanty Kędziora ur. 1917 r., Józef Rosiński z Michowic ur. 1900 r., Eugeniusz Modzelewski ur. 1916 r. czy harmoniści i akordeoniści: Jan Aleksandrowicz z Polesia ur. 1902 r., Adam Radzymiński z Dobrzelina ur. 1907 r. i Konstanty Kędziora ur. 1916 r.

Duża cześć muzykantów i muzyków na zdjęciach została rozpoznana. Udało się również ustalić ich daty urodzin i śmierci. Łącznie ustalono 70 nazwisk muzyków urodzonych pomiędzy latami 1878-1958!

Projekt graficzny wystawy opracował grafik Jacek Rutkowski. Konsultantem projektu był nieoceniony muzyk Eugeniusz Strycharski ur.1947, syn harmonisty Mariana Strycharskiego (1925-2002). W zbiórce fotografii pomagali: Anna Zabost – koordynatorka projektu z ramienia ŁOK, Małgorzata Łykowska, Jerzy Jasiak, Jacek Rutkowski i Marek Trepa.

Jesienią zdjęcia zostaną dodatkowo udostępnione online na stronie internetowej ŁOK. Niewykluczone, że zbiór będzie się jeszcze powiększał. Lista muzyków i muzykantów jest bowiem znacznie dłuższa.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]