Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 kwietnia 2014
Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu zostało wyróżnione przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych. Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że wśród kilkuset kół i oddziałów przewodnickich PTTK działających w Polsce, wyróżnienia otrzymało tylko pięć z nich z Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Łodzi, Warszawy i Łowicza.
Łowickie koło zostało nagrodzone za organizację imprez w ramach Roku Przewodników Turystycznych w 2013 r. Szczególnie za cykl wycieczek dla mieszkańców Ziemi Łowickiej połączonych z popularyzacją nowej formy przewodnictwa lokalnego. Wycieczki tematyczne organizowane były w ramach Małych Grantów 2013.

Warto przypomnieć, że każde z sześciu spotkań z przewodnikiem miało inny temat, ściśle połączony z ważnymi wydarzeniami historycznymi w dziejach Łowicza. Spacerując z łowickim przewodnikiem można było poznać legendy łowickie, dzieje gmachu pomisjonarskiego, szkolnictwa pijarskiego i łowickich bernardynek, a także historię średniowiecza i „Złotego Wieku” w Łowiczu.

Dodatkowo każdy uczestnik spaceru otrzymywał widokówkę ze zdjęciem przewodnika na tle obiektu dotyczącego tematyki spotkania. Cykl pocztówek z logo „2013 Rok Przewodników Turystycznych” zawierał krótki opis każdego spaceru. List gratulacyjny podpisali Prezes ZG PTTK Roman Bargieł i Przewodniczący KSPT Stanisław Kawecki.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]