Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
31 lipca 2017
Trwają zapisy na XXII Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżowa na Jasną Górę, która wyruszy 6 sierpnia 2017 r. Hasłem tegorocznego wędrowania jest zdanie „Wstań Idź Głoś”. Trasa pielgrzymki, podobnie jak w latach poprzednich, prowadzić będzie z Łowicza przez Maków, Wysokiennice, Wałcz, Czarnocin, Biskupia Wolę, Longinówkę, Gosławice, Widawkę, Kuźnice, Zawady i Rędziny.
Łowiccy pielgrzymi na Jasną Górę dotrą w niedzielę 15 sierpnia. Przewodnikiem Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej od 2011 roku jest ks. Rafał Babicki.

Łowicką grupę w tym roku poprowadzi ks. Jacek Zieliński. 2 sierpnia o godz. 19:00 w kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, odbędzie się spotkanie przed pielgrzymkowe grupy zielonej - łowickiej. Do pielgrzymów będzie się można również dołączyć w czasie drogi i w dniu wyjścia pielgrzymki.

Wyjście kompani poprzedzi uroczysta Msza Święta w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, której przewodniczyć będzie Ordynariusz Diecezji Łowickiej Ks. Bp. Andrzej Franciszek Dziuba

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza bp. Alojzego Orszulika. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z majową Pieszą Pielgrzymką z Łowicza na Jasną Górę tzw. „Łowicka Jaskółką” i Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) i ks. Rafał Babicki, który ster przewodnika trzyma od 2011 r. ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej „Łowickiej Jaskółki” – Pieszej Pielgrzymki z Łowicza na Jasną Górę, która corocznie do Częstochowy wyrusza w maju, jest pielgrzymką typowo młodzieżową. Ponad 95 proc. wszystkich pielgrzymów stanowią w niej uczniowie i studenci.

W jej szeregach nie brakuje także młodych małżeństw, pielgrzymujących często z bardzo małymi dziećmi. Przez wiele lat najstarszy, nie tylko wiekiem, był nieżyjący już Zygmunt Urcus, który na Jasna Górę (wcześniej z innymi grupami) wędrował 70 razy!

Tekst: Jacek Rybus.
Źródła: www.gosc.pl, www.lppm.pl



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]