Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
4 listopada 2014
Łowicka jednostka penitencjarna była jedną z 15 w skali kraju - jako jedna z nielicznych - która testowała w maju i czerwcu br. możliwość kontaktu osób pozbawionych wolności z rodzinami i najbliższymi za pośrednictwem komunikatora komputerowego Skype. Wówczas do tego celu było wykorzystywane jedno stanowisko komputerowe i ograniczony czas 2 miesięcy. Od początku października tych stanowisk w łowickiej jednostce jest aż pięć, a pilotażowy program zamienił się w normę.
Nowatorska - jak na warunki więzienne – forma kontaktu z osobami z zewnątrz możliwa jest m.in. dzięki zapisowi w Kodeksie Karnym Wykonawczym (art. 105§1), który, za zgodą dyrektora Zakładu Karnego, dopuszcza „inne środki łączności” (oprócz widzeń, korespondencji, rozmów telefonicznych) w kontaktach skazanych z rodzinami lub osobami bliskimi.

Aby skorzystać ze Skype skazany musi złożyć pisemną prośbę, w której uzasadnia konieczność kontaktu za pośrednictwem komputerowego komunikatora. Zgodnie z zarządzeniem dyrektora jednostki płk. Roberta Rusieckiego, możliwość rozmowy za pośrednictwem Skype jest w pierwszej kolejności udostępniany skazanym, którzy mają dzieci do lat 15, cudzoziemcom, skazanym, których rodzina lub osoby bliskie zamieszkują w znacznej odległościom miejsca ich przebywania, lub których sytuacja rodzinna, zdrowotna albo finansowa uniemożliwia przyjazd na widzenie a także z rożnych innych niezależnych przyczyn.

Dyrektor, wyrażając zgodę na utrzymywanie kontaktu poprzez program Skype, określa ewentualne pierwszeństwo w nawiązywaniu kontaktu przez skazanego z rodziną i innymi osobami bliskimi, uwzględniając obiektywne przeszkody w stosowaniu przez skazanego innych form kontaktu. Rozmowa trwa nie dłużej niż 30 minut.

Ale uzyskana zgoda straci ważność np. jeżeli osoba wykorzystuje Skype niezgodnie z przeznaczeniem. Dokładnie reguluje to zapis w regulaminie korzystania ze Skype, z którym skazany ma obowiązek zapoznać się przed rozpoczęciem rozmowy i potwierdza pisemnym oświadczeniem o przestrzeganiu go.

Skazani bardzo sobie chwalą nową formę kontaktu z rodziną. Niektórzy z nich dzięki temu mogli już zobaczyć np. jak przebiega remont w ich domach, albo jak dorastają ich latorośle nie wspominając, że jest to mniej kosztowna dla rodzin możliwość kontaktu z osobami odbywających karę pozbawionych wolności niż tradycyjne przyjazdy, które zwłaszcza w okresie zimowym są uciążliwe dla rodzin. Jest również aspekt ochronny, bowiem odpada możliwość przemycania przez osoby odwiedzające środków niedozwolonych i niebezpiecznych.

Zdjęcia kpt. Zdzisław Kryściak
Tekst ppor. Robert Stępniewski – oficer prasowy ZK w Łowiczu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]