Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
26 marca 2014
Jak co roku Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP zorganizował ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Pierwszy sprawdzian wiedzy uczniów startujących w turnieju ma miejsce w szkole lub miejscowości, gdzie rozgrywane są eliminacje szkolne i środowiskowe. Spośród laureatów tych szczebli prowadzi się rozgrywki, gdzie wyłaniani są najlepsi uczniowie na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Wczoraj, 25 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowicz, uczniowie łowickich szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali swoją wiedzę na szczeblu powiatowym. Do etapu powiatowego, w tym roku zakwalifikowało się 49 uczniów. Konkurs podzielony był na dwie części: testową i praktyczną, która polegała na odpowiedzeniu na pięć pytań zadanych przez komisję konkursową.

Zakres wiedzy był podobny, który obowiązywał na szczeblu miejskim, jednak poziom znacznie trudniejszy. Pytania dotyczyły przede wszystkim historii i profilaktyki pożarnictwa, ale nie tylko.

W części ustnej należało m.in. opisać wylosowany sprzęt, który używany jest w pracy przez strażaka. Skład komisji tworzyli: Waldemar Krajewski, Agnieszka Wasiak oraz Stanisława Felczyńska.

Największą wiedzą z zakresu historii i profilaktyki pożarnictwa w kategorii szkół podstawowych wykazał się Artur Ciąpała ze Szkoły Podstawowej w Bąkowie. Uczeń uzyskał w sumie 27 pkt z testu pisemnego i 3 pkt z ustnej wypowiedzi. Drugie miejsce zdobył Łukasz Olejniczak z SP w Starym Waliszewie uzyskując tyle samo punktów z testu pisemnego oraz 2,4 pkt z ustnego. Na trzecim miejscu uplasowała się Julia Fijałkowska z SP w Bąkowie (27 pkt i 2,2 pkt).

Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Patrycja Majewska. Gimnazjalistka z Kiernozi zdobyła 32 pkt z testu oraz 4,5 pkt z ustnej odpowiedzi. Drugie miejsce przypadło Michałowi Wawrzyńczakowi z Gimnazjum w Łyszkowicach. Trzecie miejsce zajął Dawid Kaszewski z Gimnazjum w Nowych Zdunach.

W najstarszej kategorii – szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce, zdobywając łącznie 40,5 pkt zajął Piotr Lesiewicz z ZSP nr 3 w Łowiczu. Drugie miejsce przypadło Paulinie Lichman z ZSP nr 4 w Łowiczu, trzecie miejsce zajęła Małgorzata Rutkowska z I LO w Łowiczu.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody i gratulacje złożone przez komendanta PSP Jacka Szeligowskiego i członka Zarządu Powiatu Łowickiego Krzysztofa Janickiego.

Zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali sprzęt elektroniczny, a osoby znajdujące się na najwyższym podium w każdej z kategorii również prawo do udziału w kolejnym etapie, który rozegrany zostanie na szczeblu wojewódzkim.

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy! Wiedza o tym, jak przeciwdziałać pożarom jest bezcenna.