Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 października 2015
W tym roku przypada 110. rocznica Zjazdu w Pilaszkowie. Mało kto o tym wie, ale właśnie w tej niewielkiej wsi pod Łowiczem, 1 października 1905 r. miał miejsce tajny zjazd delegatów nauczycieli z całego Królestwa Polskiego, który dał początki przyszłemu Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. W wiejskiej izbie szkolnej zebrało się wówczas ponad 100 postępowych nauczycieli i działaczy oświatowych, walczących o język polski w szkole.
W związku z przypadającym jubileuszem PTTK Oddział w Łowiczu organizuje okolicznościowy spacer historyczny z Łowicza do Pilaszkowa na który zaprasza wszystkich chętnych!

Spacer „Pilaszków 1905-2015” odbędzie się 17 października 2015 r. Zgłoszenia przyjmowane są do najbliższej środy. Wymarsz grupy rozpocznie się o godz. 9.00 z parku przy ul. Mickiewicza, naprzeciwko Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Trasa spaceru, licząca około 5,5 km, prowadzić będzie przez dzielnicę Łowicza - Górki i wieś Jastrzębia do Pilaszkowa. Podczas wędrówki uczestnicy spaceru będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat mijanych miejsc m.in. o nieistniejącym już dzisiaj klasztorze bonifratrów, cmentarzu żydowskim i mijanych wioskach. W Pilaszkowie czekać na nich będzie niecodzienne zwiedzanie Izby Pamięci ZNP – miejsca, w którym rodziło się polskie szkolnictwo pod zaborem rosyjskim, gdzie powstał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Wpisowe na spacer wynosi 4 zł dla członków PTTK, 5 zł dla pozostałych uczestników. Zgłoszenia i wpłaty można dokonać w Biurze PTTK, Łowicz, Stary Rynek 1, pon. 8.00-10.00, wt-pt 14.30-16.30, do 14 października 2015 r. Osoby małoletnie mogą uczestniczyć w spacerze tylko pod opieką osób dorosłych. PTTK zapewnia uczestnikom spaceru obsługę przewodnicką na trasie całego spaceru, ognisko z kiełbaskami w Pilaszkowie, pamiątkową pocztówkę i niespodziankę. Po zakończeniu spaceru, uczestnicy wracają z Pilaszkowa we własnym zakresie.

Współorganizatorami spaceru historycznego są: Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgu Łódzkiego, Gmina Łowicz i Sołectwo Pilaszków.

O Zjeździe w Pilaszkowie.
1 października 1905 r. w małej, wiejskiej szkółce w Pilaszkowie koło Łowicza odbył się tajny zjazd delegatów nauczycieli z całego Królestwa Polskiego, który dał początki przyszłemu Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. W niewielkiej izbie szkolnej zebrało się ponad 100 postępowych nauczycieli i działaczy oświatowych, walczących o język polski w szkole. Wśród nich byli: Stefania Sempołowska, Zygmunt Nowicki, Karol Klimek, Wacław Sieroszewski, S. Najmoła, Zygmunt Sokół, Teofil Kurczak. Związek Nauczycielstwa Polskiego wywodzi swoje korzenie od zjazdu w Pilaszkowie, choć jego geneza obejmuje również inne, powstałe w 1905 r. organizacje nauczycielskie, a mianowicie:
  • Związek Nauczycieli Ludowych (nielegalny) z Zygmuntem Nowickim jako prezesem, powołany na tajnym zjeździe w Pilaszkowie koło Łowicza 1 października 1905 r.,
  • Polski Związek Nauczycielski (legalny), z prezesem Stanisławem Kalinowskim, utworzony w Warszawie 9 grudnia 1905 r.; w PZN istniała Sekcja Nauczycieli Szkół Początkowych,
  • Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego (legalne) z prezesem Mieczysławem Brzezińskim, utworzone także 9 grudnia 1905 r. w Warszawie; w SNP istniała Sekcja Nauczycieli Szkół Elementarnych,
  • Krajowy Związek Nauczycielstwa Ludowego w Galicji utworzony w Krakowie 28 grudnia 1905 r. z prezesem Stanisławem Nowakiem; KZNLwG zmienił - po wystąpieniu z niego w 1913 r. nauczycieli Ukraińców - nazwę na Związek Polskich Nauczycieli Ludowych w Galicji.
Z członków PZN i SNP oraz Centralnego Biura Szkolnego kierowanego przez Ksawerego Praussa, a koordynującego działalność ponad 20 organizacji nauczycielskich (lokalnych), staraniem Karola Klimka zostało utworzone na zjeździe w Radomiu w dniach 28-30 grudnia 1916 r. Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych z prezesem K. Klimkiem. Z części członków Polskiego Związku Nauczycielskiego ze St. Kalinowskim, która przeszła 2 stycznia 1917 r. do SNP został 2 lutego 1919 r. utworzony Związek Zawodowy Nauczycielstwa Polskich Szkół Średnich z prezesem St. Kalinowskim. W przeddzień Sejmu Nauczycielskiego, tj. 12 kwietnia 1919 r. nastąpiło połączenie współpracujących ze sobą galicyjskiego Związku Polskich Nauczycieli Ludowych ze Zrzeszeniem Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych z ziem byłego Królestwa Polskiego w jeden wspólny Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych z prezesem St. Nowakiem na czele.

Współpraca Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych i Związku Zawodowego Nauczycielstwa Polskich Szkół Średnich w latach dwudziestych XX wieku doprowadziła do ich połączenia w Związek Nauczycielstwa Polskiego, co nastąpiło 2 lipca 1930 r. w Krakowie. Prezesem ZNP wybrany został St. Nowak.

Połączenie ZPNSP ze ZZNPSŚ - co podkreślano w 1930 roku - nastąpiło w 25-lecie istnienia Związku, kolejną rocznicę jego 50-lecia obchodzono bardzo uroczyście w 1955 r. Każde kolejne tzw. okrągłe rocznice (75-lecie i następne) akcentowane były przez ZNP w prasie związkowej i nauczycielskiej.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Związek zorganizował 4 kongresy pedagogiczne (w 1929r., 1931r., 1933r., 1939r.). Już w 1923 roku zagwarantowano nauczycielom takie uprawnienia jak:
  • 50% zniżki przy przejazdach kolejowych;
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe;
  • zwrot kosztów przy przeniesieniach;
  • prawo do urlopu w czasie ferii.
W czasie okupcji ZNP działający na konspiracji jako Tajna Organizacja Nauczycielska (we współpracy z Departamentem Oświaty i Kultury Delegatury Rządu na Kraj) organizował i prowadził tajne nauczanie. Działalność ZNP na terenie całego kraju wznowiono w lutym 1945 r. Praca związkowa w Polsce Ludowej nie była łatwa. Duży wpływ na charakter Związku miały wymogi ideologiczne stawiane przez ówczesne władze, a także prowadzona polityka kadrowa i oświatowa. Jednakże Związek podejmował działania wynikające z jego założeń statutowych i tradycji jego działalności.

Tak więc Związek:
  • brał czynny udział w odbudowie szkolnictwa;
  • rozwijał szeroką działalność kulturalną i socjalną;
  • na terenie powiatów były inspirował i organizował życie kulturalne i towarzyskie;
  • organizował wystawy, wspólne wyjazdy, imprezy artystyczne, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, konferencje rejonowe.
W roku 1968 ZNP zrzeszał około 500 tysięcy członków, posiadał kilkadziesiąt obiektów wczasowo-leczniczych i domów nauczycielskich, wydawał 6 czasopism. W grudniu 1981r. w związku z wprowadzeniem stanu wojennego zawieszono działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. 26 stycznia 1982r. została uchwalona przez Sejm PRL Ustawa Karta Nauczyciela, która zastąpiła Kartę Praw i Obowiązków Nauczyciela. Objęci nią zostali wszyscy nauczyciele, od przedszkoli po szkoły wyższe.
  • stworzony został zatem jeden stan nauczycieli;
  • ustanowiono Dzień Nauczyciela;
  • zapewniono nauczycielom po 20 latach pracy Złoty Krzyż Zasługi, a profesorom wyższych uczelni - Order Odrodzenia Polski;
  • wprowadzono fundusz socjalny;
  • przyznano nauczycielom prawo do dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
Reaktywowanie związku nastąpiło w 1983r., a pierwszym prezesem Zarządu Głównego ZNP został kol. Kazimierz Piłat. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest jednym z najstarszych związków w Polsce, posiada ciągłość historyczną: osobową (Stanisław Nowak był prezesem od 1905 r. do 1935 r., Zygmunt Nowicki, Karol Klimek, Ksawery Prauss, Julian Smulikowski, Stanisław Kalinowski - wiceprezesami do 1934 r. a nawet do 1944 r.), organizacyjną (wyrażającą się w wypracowanych i sprawdzonych w praktyce stuletnich dziejów strukturach - ognisko, oddział, okręg i Zarząd Główny) oraz programową (być rzecznikiem interesów dziecka, szkoły i nauczyciela, postępu i tolerancji w demokratycznym systemie oświatowym obywatelskiego państwa).

95 lat po zjeździe w Pilaszkowie budynek, w którym odbył się ten zjazd został, dzięki życzliwości władz gminy Łowicz, przejęty przez Związek, wyremontowany i przeznaczony na siedzibę Muzeum ZNP.

źródło: http://www.chelm.znp.edu.pl/index.php/o-nas/o-zwizku.html



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]