Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
1 grudnia 2014
W Łowickim Ośrodku Kultury odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Cudotwórcy” w reżyserii Tomasza Świątkowskiego. Film ukazywał dwa fenomeny, jakimi jest twórczość ludowa na przykładzie wybitnych artystów ludowych regionu łowickiego oraz uroczystość Bożego Ciała, która składa się z niezwykle barwnej procesji, rozsławiającej Łowicz i ziemie łowicką na cały świat.
Bohaterami opowieści były osoby związane z łowickim folklorem ludowym, wpisujące się w bogate dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego. Wśród nich: Anna Staniszewska, Grażyna Gładka, Małgorzata Kosińska, Beata Rokicka, Wojciech Brzozowski, Edward Buczek oraz rodzina Konopczyńskich i Głuszków.

W filmie opowiadali oni o żywych w ich domach tradycjach ludowych, które są pielęgnowane i przekazywane następnym pokoleniom. Wszystkie prezentowane osoby obdarzone są niezwykłym talentem. Gdy pozna się je osobiście, łatwo się przekonać, że folklor łowicki jest dla nich niezwykle ważny a to, co wykonują zyskuje wręcz „cudotwórczego” wymiaru.

Zdjęcia do filmu realizowano od kwietnia do czerwca w kilku miejscowościach: Łowiczu, Bolimowie, Zabostowie, Sromowie, Nieborowie, Dąbrowicach i Zielkowicach.

Dokument wieńczą sceny ukazujące uroczystość Bożego Ciała w Łowiczu, która niczym złota klamra spina wszystkie elementy łowickiego folkloru.

Film, powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu operacyjnego Kultura Ludowa.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]