Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 września 2014
Znana z serialu „M jak Miłość”, aktorka, tancerka i prezenterka telewizyjna Katarzyna Cichopek, była gościem honorowym, siódmej edycji Księżackiego Jadła – Festiwalu Dobrej Żywności w Łowiczu. Podczas imprezy, która odbyła się w niedzielę, 7 września 2014 r., przewodniczyła ona komisji konkursowej, która wybrała najlepiej przyrządzone „rwoki” - kluski z mąki pszennej, jajek i wody, oraz sama przygotował dla uczestników imprezy kilka potraw.
Księżackie Jadło odbyło się tradycyjnie na Nowym Rynku i rozpoczęło się punktualnie o godz. 14.00, symbolicznym zdaniem wypowiedzianym przez burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego – „Księżackie Jadło 2014 uważam za otwarte”. Następnie na scenie wystąpił kultowy zespołu „Tercet Egzotyczny”, który zabrał publiczność w podróż po świecie muzyki latynoamerykańskiej. Obok Trubadurów jest on najstarszym działający polskim zespołem muzycznym, założonym w 1963 roku. Nic, więc dziennego, że przy utworach Tercetu bawili się wszyscy. Równocześnie z występem trwał konkurs na najlepiej przyrządzone „rwoki”.

W konkursie wzięło udział 11 Kół Gospodyń Wiejskich, które daninie konkursowe przygotowały aż na 11 sposobów. Były „rwoki” z cebulką, boczkiem, sosami, mlekiem, makiem i miodem, a także z twarogiem i skwarkami. Komisja w składzie Krzysztof Kaliński, Janusz Michalak, Marzena Kozanecka – Zwierz, Katarzyna Cichopek, Grzegorz Borcuch, Danuta Kaźmierczak i Radosław Kupiec, nie miała, więc łatwego zadania. W podobnej sytuacji znalazła się komisja oceniająca najlepsze pierogi w konkursie ogłoszonym dla restauratorów.

Ostatecznie stwierdzono, że najlepsze „rwoki” przygotowały panie z KGW z Popowa, a najsmaczniejsze łowickie pierogi serwuje Restauracja „Szkiełka”.

Po koncercie Tercetu Egzotycznego o godz. 16.00 na scenie odbył się pokaz kulinarny Katarzyny Cichopek, której towarzyszył dyplomowany szef kuchni Grzegorz Borcuch. Gwiazda serialu „M jak Miłość” opowiadała o swoich ulubionych potrawach, a także częstowała potrawami przygotowanymi według jej przepisów. Kto chciał mógł z nią sobie zrobić również zdjęcie na pamiątkę.

Około godz. 17.30 do łez rozbawiał publiczność „Kabaret pod Wyrwigroszem” Grupa założona została w październiku 1990 z inicjatywy Maurycego Polskiego i Łukasza Rybarskiego, absolwentów PWST w Krakowie. Gwiazdami wieczoru Księżackiego Jadła 2014 r. byli znany polski piosenkarz, Wojciech Gąssowski, którego „prywatki” przeszły do kanonu polskiej piosenki oraz polski zespół pop/rockowy „Pectus”.

Wojciech Gąssowski, nawiązał wspaniały kontakt z publicznością i potwierdził opinię, że jego przeboje nigdy się nie starzeją. Publiczność reagowała niezwykle żywiołowo i kołysała w rytm starego dobrego Rock’n Rolla. Podobny klimat stworzył zespół Pectus. Czterech młodych, przystojnych i uśmiechniętych braci Szczepanik zawładnęli sercami łowickiej publiczności, nawiązując z nią doskonały kontakt. Rynek wypełniony był po brzegi.

Podobnie jak w latach minionych, podczas imprezy prowadzone były warsztaty ludowe. Wszyscy, którzy chcieli nauczyć się łowickiego rękodzieła: wycinać łowickie wycinanki, zrobić kwiaty z bibuły czy wyhaftować łowicką różę na aksamicie, mieli taką okazję. Warsztaty prowadzone były bezpłatnie.

Podczas tegorocznej imprezy turyści i mieszkańcy mogli otrzymać Paszporty Księstwa Łowickiego, potwierdzające nadanie tytułu Gościa Łowickiego, a także pamiątkową monetę, która była wybijana na miejscu, podczas trwania imprezy. Wiele monet zostało wybitych przez samego burmistrza Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego. Kto dostał taką monetę, z pewnością miał powody do zadowolenia.

Kolejne Księżackie Jadło za rok. Warto czekać.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]