Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
25 lipca 2016
Rekonstrukcja historyczna to wielopłaszczyznowe pojęcie. Nie odnosi się tylko do zakładania munduru czy ćwiczeń w terenie. Dla członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu to także opieka nad miejscami pamięci, współpraca w Wojskiem Polskim oraz przywracanie świetności dawnym, zaniedbanym przedmiotom.
Kilka lat temu pozyskali oni dwa ciekawe przedmioty związane z polską, przedwojenną łącznością. Pierwszym była obudowa do aparatu telefonicznego MB 37, drugim telefon w drewnianej skrzynce MB22. Analizując zastosowanie obu telefonów „dziesiątacy” myśleli, sądząc po szarym kolorze opakowań, że używano ich w np. marynarce wojennej. Okazało się, że oba miały zastosowanie w służbie cywilnej, a dokładnie jako aparaty monterskie.

Dzięki współpracy ze Światowym Związkiem Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze, telefony zostały uzupełnione o brakujące części i naprawione. Ogromny wkład w rekonstrukcję obu tych bardzo ciekawych i rzadkich telefonów włożył ppłk Mieczysław Hucał. To dzięki niemu telefony odzyskały dawną formę.

Kolejny raz dzięki „wspólnej łączności” zagadka historycznych przedmiotów została wyjaśniona.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]