Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 kwietnia 2016
Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński zaprasza mieszkańców Łowicza do udziału w uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody rozpoczną się 3 maja 2016 r. o godz. 12:00 uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, której przewodniczyć będzie Biskup Pomocniczy Diecezji Łowickiej Wojciech Osial.

Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego papieża Jana Pawła II i Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość. Uroczystość uświetni Orkiestra Miasta Łowicza.

Tego dnia o godz. 17:00 w Galerii Browarna odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Krzysztof Meisinger (gitara klasyczna). Artyści zaprezentują utwory Johna Dowlanda, Franza Schuberta, Francisco Tarregi, Joaquina Rodrigo, Manuella de Falli, Carlo Domeniconiego i Astora Piazzolli. Koncert obędzie się w ramach corocznej Majówki Melomana. Wstęp bezpłatny.

Konstytucja 3 maja to uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, likwidująca wady systemu politycznego, a w szczególności tzw. „złotej wolności”. Ustawa wprowadziła m.in. polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Zniosła również zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy lub przekupiony przez zagraniczne siły albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja miało wielkie znaczenie dla Polski. Po utracie niepodległości w 1795 r., przez 123 lata rozbiorów, przypominała ona o walce o niepodległość. Była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny” zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja.




design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]