Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 czerwca 2022, 12:00 - 18:00
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w Sobótkach w Skansenie w Maurzycach. Sobótki to jedno z najstarszych świąt słowiańskich, wiążących się z przesileniem Słońca podczas najkrótszej nocy w roku. W wierzeniach ludowych bliskość Słońca potęgowała tego dnia siłę Ziemi, która z kolei przenikała do roślin. Zapewniało to urodzaj i działanie lecznicze zebranych wówczas ziół.

W regionie łowickim tradycyjnie rozpoczynały one cykl zwyczajów letnich. We wsiach znajdujących się w pobliżu rzek dziewczęta przygotowywały wianki z kwiatów i zieleni, które następnie puszczały na rzekę, pilnie obserwując je, gdyż ich spływ, wiązał się z wróżbami zamążpójścia. Chłopcy zaś rozpalali ogniska symbolizujące oczyszczenie, czemu towarzyszyły śpiewy i zabawy taneczne.

Turyści odwiedzający skansen, 19 czerwca 2022 r. w godz. 12.00 – 18.00 będą mogli poznać tradycje i obyczaje związane z tym wyjątkowym, ludowym świętem. Usłyszeć pieśni obrzędowe, wykonać własny wianek z żywych roślin i uczestniczyć w ceremonii puszczania wianków na wodę. Zdobyć wiedzę na temat ziół i warzyw oraz uczestniczyć w wykładzie na temat obrzędowości świętojańskiej i w konkursach z nagrodami.

Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu.

Program Sobótki w Skansenie w Maurzycach
Od 12.00:
  • warsztaty florystyczne (wicie wianków)
  • konkurs – poszukiwanie kwiatu paproci
  • konkurs – rozpoznawanie ziół i warzyw
  • stoiska twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich
12.00 i 14.00 wykład „Obrzędowość świętojańska - Sobótki w regionie łowickim”
13.00 i 16.00 oprowadzanie po skansenie
15.00 występ formacji „Złote Babki” z Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
16.00 występ Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy
17.00 przejście korowodu nad rzekę Słudwię – ceremonia puszczania wianków na wodę


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]