Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 lipca 2016
Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zapraszają do udziału w promocji książki „Zbigniew Skiełczyński ksiądz, historyk” Spotkanie promocyjne odbędzie się dzisiaj (20 lipca 2016 roku) o godzinie 18:00 w Łowickim Ośrodku Kultury, mieszczącym się przy ulicy Podrzecznej 20 w ramach jubileuszu 880-lecia Łowicza oraz ku czci ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego. Autorką publikacji poświęconej ks. Zbigniewowi Skiełczyńskiemu jest Mirosława Dymek.
Bohater książki był autorem licznych publikacji traktujących o regionie łowickim oraz jego historii. Po skończeniu 7 klas Szkoły Podstawowej w Kompinie rozpoczął naukę w Technikum Elektrycznym w Żyrardowie, a po dwóch latach wstąpił do niższego Seminarium Duchownego, gdzie zdał maturę. W 1959 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, a 27 maja 1965 roku został poświęcony na kapłana przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przez pierwsze dwa lata po przejęciu święceń był wikariuszem w Kobyłce, a później we Włoszech, w Łowiczu oraz na Targówku w Warszawie.

12 grudnia 1981 roku został kapelanem więzienia w Łowiczu. Podczas Stanu Wojennego był również kapelanem dla przetrzymywanych działaczy Solidarności. W lipcu 1983 roku. Ks. Skiełczyński objął probostwo w Górkach Kampinoskich, gdzie pracował ponad 10 lat. Do Łowicza powrócił w 1993 roku i został przypisany do nowo utworzonej Diecezji Łowickiej. Na początku trafił do Bobrownik, a od 1995 r. był proboszczem w Kościele w Kocierzewie. W 1998 roku zaczął prowadzić zajęcia w Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno – Pedagogicznej oraz wykładać w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.

Był jednym z założycieli Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którym pełnił funkcję wiceprezesa.

Ks. Skiełczyński zmarł 20 lipca 2004 roku, a 5 dni przed śmiercią odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]