Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 października 2014
W miony weekend w Łowiczu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Formacyjne Kolejarzy Polskich. Hasłem trzydniowego spotkania, które zgromadziło liczne delegacje kolejarskie z całej Polski były słowa „Pragniemy być narodem żywych, a nie umarłych”.
Zjazd rozpoczął się 26 września 2914 r. uroczystą Msza Świętą w bazylice katedralnej, którą celebrował bp. Józef Zawitkowski. Po nabożeństwie kolejarze uczestniczyli w Drodze Krzyżowej i Apelu Jasnogórskim przed ołtarzem Matki Bożej Księżnej Łowickiej.

Kolejny dzień uczestnicy zlotu również rozpoczęli od modlitwy, po które udali się na zwiedzanie Łowicza i ziemi łowickiej. O godz. 15.00 spotkali się przy pomniku ku czci kolejarzy ziemi łowickiej, poległych w obronie ojczyzny i zamordowanych w latach 1939-1945 oraz represjonowanych za przekonania w latach 1945-1956.

Głównym punktem Ogólnopolskiego Spotkania Formacyjnego Kolejarzy Polskich była konferencja „W służbie rodzinie i ojczyźnie. Wiara tradycyjna i otwarta”, którą poprowadzili prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich Józef Dąbrowski i animator Stowarzyszenia ks. Ryszard Marciniak SAC.

Zjazd formacyjny zakończyła wspólną Msza Święta w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej w Bobrownikach.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]