Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Kościół Św. Ducha
W miejscu kościoła Św. Ducha stał wcześniej drewniany kościół, który był filią parafii Najświętszej Marii Panny. W XIV wieku pełnił funkcje szpitalne. Po jego przebudowie został podniesiony do rangi kościoła parafialnego. Jego wezwanie mogłoby wskazywać na jego pierwotny szpitalny charakter. Prawdopodobnie był to pierwszy, murowany kościół w Łowiczu. Został on pobudowany w stylu gotyckim przez Janka z Uniejowa.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 września 2015
Podczas minionego weekendu w Łowiczu, odbył się pierwszy Zlot Przewodników Województwa Łódzkiego. W spotkaniu, którego organizatorem było Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy łowickim Oddziale PTTK, wzięło udział 40 przewodników. Wśród nich byli reprezentanci Kół Przewodnickich z Łodzi, Pabianic, Skierniewic, a także z Milanówka i Warszawy.
Pierwszego dnia zlotu, 19 września 2015 r. przewodnicy uczestniczyli w sesji przewodnickiej, zorganizowanej w sali radzieckiej łowickiego ratusza. W spotkaniu otwierającym zlot wziął udział m.in. burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński, specjalistka ds. przewodnickich Zarządu Głównego PTTK Joanna Kośnik, a także przewodniczący samorządu przewodników z województwa łódzkiego Bolesław Wojciechowski.

Sesja składała się z trzech wykładów dotyczących: historii i działalności Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu, Arkadii mniej znanej i życia i działalności Karola Rybackiego, działacza społecznego, wydawcy i drukarza żyjącego w Łowiczu na przełomie IX i XX wieku. Kolejno prezentowali je przewodnicy łowickiego PTTK: Agnieszka Walczak, Jadwiga Lendzion i Zdzisław Kryściak. W dalszej części spotkania uhonorowano łowickich przewodników odznaczeniami i dyplomami.

Odznaczenie za 50 lat w PTTK otrzymała Wanda Kwasek, a za 25 lat działalności PTTK Zdzisław Kryściak. Brązową honorową odznakę przyznano Teresie Wojciechowskiej. Za pracę z młodzieżą złotą odznaką nagrodzono Jagodę Lendzion, a brązowymi Zdzisława Kryściaka i Jacka Rybusa.

Wręczono także Dyplomy Zarządu Głównego PTTK. Otrzymali je: Agnieszka Walczak, Ireneusz Cybulski, Dorota Wiśniewska, Dariusz Milczarek, Małgorzata Kucharek, Piotr Zakrzewski i Radosław Kupiec. Łowicki oddział przewodników wręczył także medale za pomoc i współpracę: dyrektor Muzeum Łowiczu Marzenie Kozaneckiej – Zwierz i dyrektorowi Łowickiego Ośrodka Kultury Maciejowi Malangiewiczowi. Warto w tym miejscu przypomnieć, że medalem tym, jako pierwszy został odznaczony przez PTTK burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.

Dyplomy podziękowań od PTTK wręczone zostały także trzem łowickim restauracjom: Polonii, Powrotom, i Starej Łaźni, a także firmie „Foklstar” oraz Janowi Rucińskiemu i Tomaszowi Cabanowi.

Drugiego dnia zlotu, 20 września 2015 r. przewodnicy wzięli udział w wycieczce objazdowej po ziemi łowickiej, ale tym razem zgodnie z hasłem zlotu, po miejscach rzadziej odwiedzanych. Zwiedzono izbę ZNP w Pilaszkowie oraz pałac w Walewicach. Po kościele w Chruślinie oprowadzał Zdzisław Kryściak, w Sobocie Agnieszka Walczak, w Złakowie Kościelnym Jacek Rybus, a po skansenie w Maurzycach Jadwiga Lendzion. Podczas pobytu w Łowiczu przewodnicy udali się również na spacer po Łowiczu, także mniej uczęszczanym szlakiem.

Na trasie ich przechadzki prowadzonej przez Ireneusza Cybulskiego znalazł się m.in. klasztor sióstr Bernardynek i baszta generała Klickiego. Był również czas na wspólną zabawę i wymianę doświadczeń przewodnickich.

Łowiccy przewodnicy serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizacje zlotu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]