Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 września 2016
Ponad 150 osób wzięło udział w XIII Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty z Łowicza do Kompiny, zorganizowanym przez PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie. Głównym celem rajdu było uczczenie 77. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i bitwy nad Bzurą oraz przypomnienie historii łowickiego pułku piechoty w czasie działań bojowych we wrześniu 1939 r.
Rajd odbył się w formie pieszej i rowerowej, w sobotę, 17 września 2016 r. Grupa piesza, licząca 30 osób, miała do pokonania ok. 16 km i wyruszała na trasę rajdu spod łowickiej Jasionny, do której dotarła pociągiem z dworca PKP Łowicz Główny. Dwukrotnie dłuższy dystans mieli do pokonania rowerzyści. Ci rajd rozpoczęli tradycyjnie sprzed siedziby PTTK, mieszczącej się w budynku ratusza miejskiego na Starym Rynku.

Trasa rowerowa prowadziła przez Mysłaków, Janowice, Nieborów i Bednary do Kompiny, gdzie spotkały się obie grupy. Rowerzyści zanim wyruszyli na szlak, udali się na cmentarz katedralny w Łowiczu, aby na grobie dowódcy 10 pp. Mariana Krudowskiego złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Punktem docelowym rajdu, po odwiedzeniu mogił znajdujących się na cmentarzach w Nieborowie i Kompinie, był cmentarz wojenny w Kompinie. Tam wszyscy uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem żołnierzy września. Wysłuchali również historii o 10 PP, którą przybliżył komandor rajdu Adam Szymański.

W czasie uroczystości składania kwiatów, jak co roku wartę honorową przy pomniku pełnili członkowie Stowarzyszenia im 10 Pułku Piechoty. Kilku z nich drogę pojechało na odtworzonych rowerach wojskowych PWU XX wz 1935, u Najliczniejszą grupę rowerzystów stanowili uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. W lekcji historii w terenie wzięło udział ponad 40 gimnazjalistów popularnego „Wegnera” i kilkunastu opiekunów. W nieco skromniejszym gronie na szlak wyruszyli ich koledzy z Gimnazjum nr. 1.

Rajd zakończyło wspólne ognisko, konkurs wiedzy oraz konkurencje wojskowo sprawnościowe.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]