Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
5 października 2015
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 PP (Bartłomiej Gałaj i Jan Ruciński) gościli w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Głównym celem wizyty było przekazanie do kolekcji muzeum strojów sportowych WKS 10PP i Pogoni Lwów. Stroje te były uszyte według przedwojennych warunków technicznych na potrzeby retro meczu, który miał miejsce 5 lipca 2015r na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu między wspomnianymi drużynami. Muzeum objęło to wydarzenie swoim patronatem.
Muzeum Sportu i Turystyki reprezentowała Pani Wicedyrektor Aleksandra Czechowicz Woźniak oraz Pan Tomasz Skoczek. Przekazanie strojów nastąpiło pod tzw. „ścianą sławy” przedstawiającą medale zdobyte przez Polaków w dotychczasowej historii naszych startów na Igrzyskach Olimpijskich.

Następnie gospodarze oprowadzili nas po niezwykle ciekawych i bogatych zbiorach Muzeum, na których zaprezentowano bezcenne pamiątki z przeszło 40 dyscyplin sportu. W zbiorach muzeum można było znaleźć wojskowo-sportowe akcenty z okresu II Rzeczypospolitej np. w postaci przepięknego proporca należącego do Wojskowego Klubu Sportowego 22 Pułku Piechoty, który stacjonował przed wojną w Siedlcach.

Niezwykle ciekawa jest także aktualna wystawa czasowa poświęcona zawodom sportowym rozgrywanym w obozach jenieckich, w których Niemcy w czasie II wojny światowej przetrzymywali polskich szeregowych, podoficerów i oficerów (Stalagi i Oflagi).

Wystawę zatytułowano „Igrzyska za drutami” i można na niej podziwiać unikatowe, ręcznie robione w trudnych warunkach obozowych dyplomy, proporczyki, a także flagę olimpijską z 1944 roku z Oflagu II C Woldenberg. Jak widać wojsko i sport są ze sobą nierozerwalnie związane od dziesiątków lat. Był to doskonały wstęp do rozmów na temat współpracy, którą stowarzyszenie i muzeum chcą kontynuować w przyszłości.

Przeszło godzinna rozmowa zaowocowała kilkoma ciekawymi pomysłami, dając nadzieję, iż w niedalekim czasie wspólnymi siłami obie instytucje będą mogły zaoferować kolejne oryginalne i ciekawe wydarzenia historyczno-sportowe. Tymczasem polecamy wszystkim wizytę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie!

Zdjęcia: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Tekst: Bartłomiej Gałaj, SHim.10PP


Link do zbiorów muzeum: www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/ekspozycja

Link do wystawy czasowej „Igrzyska za drutami”: www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/czasowe



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]