Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
21 września 2016
Muzeum w Łowiczu zachęca do oglądania wystawy pt. „Majstersztyk po łowicku”, prezentującej rzemiosło historyczne miasta Łowicza. Na wystawie, zajmującej trzy sale muzealne, można zobaczyć dorobek łowickiego rzemiosła od czasów średniowiecznych po współczesność.
Ekspozycja jest niezwykle bogata i składa się z unikalnych narzędzi, dokumentów cechowych, sztandarów i fotografii. Co ciekawe, jest to pierwsza tak duża wystawa poświęcona rzemiosłu i cechom w Łowiczu. Co może trochę dziwić, wszak jak zauważył Marek Wojtylak, kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie, zaproszony do współtworzenia kolekcji - w całej prawie 900-letniej historii miasta cechy i organizacje rzemieślnicze odgrywały bardzo ważną rolę.

Zdaniem historyka i regionalisty, w zasobach archiwum znajduje się najciekawszy i prawdopodobnie największy zbiór dokumentów i ksiąg cechowych. - Żadne inne miasto w okolicy nie ma takiego zasobu - przekonuje Marek Wojtylak.

Na wystawie znalazły się nie tylko materiały z muzeum i archiwum, ale również przedmioty przekazane przez Cech Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości w Łowiczu oraz osoby prywatne. Wiele z nich prezentowanych jest po raz pierwszy. - W tym roku Łowicz świętuje 880-lecie istnienia, stąd też taka propozycja wystawy - wyjaśnia Marzena Kozanecka - Zwierz, dyrektor łowickiego muzeum.

Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, największego w Europie projektu społecznego, kulturalnego i edukacyjnego, promującego regionalne dziedzictwo kulturowe oraz przypominającego o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Hasłem tegorocznej edycji EDD, która odbyła się 18 września 2016 r. było „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie/arcydzieła/pomniki”.

Warto przypomnieć, że otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty rzemiosła historycznego w czasie których pokazywano jak czerpano papier, wykonywano drewniane naczynia, metalowe narzędzia i kolczugi, a także kuto noże. Zajęcia prowadzili członkowie łowickiego bractwa rycerskiego „Serpens Bellatorum”, grupa ultraMaszyna oraz bednarz z polkowickich Bednar. W imieniu organizatorów, zachęcamy wszystkich Łowiczan oraz gości, do obejrzenia wystawy.

Szczególnie zachęcamy dzieci i młodzież łowickich szkół, która powinna poznać wielkość swojego miasta, poprzez zgromadzone na wystawie pamiątki z przeszłości. Ich prezentacja napawa dumą i uznaniem dla pracy naszych przodków, których jesteśmy kontynuatorami.

Wystawa prezentowana będzie do końca października.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]