Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 lipca 2014
Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych spacerów z przewodnikiem po Łowiczu. Pierwszy z nich odbył się w niedzielę, 6 lipca 2014 r. i przyciągnął liczną grupę turystów. Wśród nich byli mieszkańcy Łowicza i okolicznych miejscowości, a także turyści z Łodzi, Warszawy, Kutna oraz Białej Podlaskiej. Wzorem roku ubiegłego łowicki PTTK, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Łowiczu, zorganizuje w sumie dziewięć takich bezpłatnych wycieczek turystycznych.
W pierwszym spacerze z przewodnikiem wzięło udział w sumie 30 osób. Turyści rozpoczęli zwiedzanie miasta od Starego Rynku, przy którym zachowanych jest najwięcej historycznych budowli. Należą do nich m.in. bazylika katedralna, dawny gmach Księży Misjonarzy, obecnie Muzeum w Łowiczu oraz klasycystyczny ratusz miejski. Następnie przeszli ul. Podrzeczną do kościoła ewangelicko-augsburskiego, w którym obecnie mieści się Galeria „Browarna”.

Kolejnym punktem spaceru był budynek dawnego kinoteatru Eos, obecnie siedziba Łowickiego Ośrodka Kultury oraz dawny kościół i klasztor dominikanów.

Dłuższą chwilę, licencjonowana przewodniczka PTTK Dorota Wiśniewska, poświęciła dziejom zamku prymasowskiego, który był rezydencją najważniejszych dostojników w Królestwie Polskim. Obiekt ten przetrwał jedynie częściowo i zachował się w formie ruiny. Niestety turystom nie udało się wejść na teren ruin zamku.

Następnie grupa udała się wałami tuż przy rzece Bzurze do parku Błonia, skąd dalej przeszła do bazyliki katedralnej. We wnętrzu świątyni poznała historię kościoła oraz zasługi prymasów. Dwunastu z nich zostało pochowanych w podziemiach świątyni, dlatego też nazywana jest ona „Wawelem Mazowsza”. Spacer zakończył się na Starym Rynku przy tablicy ukazującej słynny widok Łowicza z pocz. XVII w. zamieszczony w dziele Georga Brauna i Fransa Hogenberga pn. „Civitates Orbis Terrarum”.

Spacery z przewodnikiem odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 13:00.

Warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji poznania historii Łowicza. Tym bardziej, że podczas spacerów, przewodnicy oprowadzają turystów po mniej uczęszczanych szlakach. Można, więc zobaczyć to, co na ogół nie jest prezentowane podczas tradycyjnych wycieczek turystycznych.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]