Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
9 lipca 2014
W następnym tygodniu wejdzie w życie nowa ustawa o zbiórkach publicznych (pieniędzy oraz przedmiotów), opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z organizacjami pozarządowymi. Zwiększa ona dostępność informacji o zbiórkach dla wszystkich obywateli, o tym, kto i na jakie cele zbiera środki finansowe. Wprowadza też elektroniczną, sprawną formę zgłaszania zbiórek.
Zmiany, jakie wprowadzi ustawa
  1. Od 18 lipca 2014 r. nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne. Będą one mogły być przeprowadzane po zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych. Informację o zgłoszeniu zbiórki właściwy minister do spraw administracji zamieści na stosownym portalu w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia w postaci elektronicznej lub siedmiu dni roboczych przy zgłoszeniu w postaci papierowej.
  2. Zgłoszenia zbiórek publicznych, czyli zbiórek gotówki i darów w przestrzeni publicznej, będzie można dokonywać pocztą lub elektronicznie. Aby dokonać zgłoszenia elektronicznie należy posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany, czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją, który można założyć na portalu ePUAP.gov.pl. Jeśli zgłoszenie zostanie wypełnione w sposób nieprawidłowy lub gdy nie zostaną załączone do niego wskazane w ustawie dokumenty, minister wezwie organizatora do uzupełnienia braków zgłoszenia w terminie siedmiu dni, z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie zgłoszenia bez rozpoznania. W określonych w ustawie przypadkach minister administracji i cyfryzacji odmówi w drodze decyzji administracyjnej zamieszczenia informacji o zgłoszeniu zbiórki publicznej.
  3. Zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy – można będzie prowadzić od 18 lipca 2014 r. bez dodatkowych formalności. W tym przypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona będzie dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany).
  4. W przypadku organizowanych w przestrzeni publicznej zbiórek w gotówce i darów, wystarczy od 18 lipca 2014 r. proste zgłoszenie na ogólnopolskim portalu zbiorki.gov.pl, który właśnie powstaje i na którym będą także publikowane sprawozdania z przeprowadzonych zbiórek.
  5. Od 18 lipca 2014 r. zniesiona zostanie opłata skarbowa (obecnie wynosi 82 zł) dla organizatorów zbiórek i obowiązek publikacji sprawozdań w prasie. Informacje o zbiórkach publicznych i sprawozdania będą dostępne on-line dla wszystkich.
  6. Decyzje o zbiórkach wydane przed wejściem w życie nowej ustawy nadal będą obowiązywały – zbiórki te będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.
Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 17 kwietnia 2014 r., pod poz. 498 (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014/498). 25 czerwca w Dzienniku Ustaw, pod poz. 833, zostały opublikowane rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów dotyczących zbiórek publicznych. Organizatorzy będą zgłaszać i rozliczać prowadzone przez nich zbiórki wykorzystując urzędowe formularze, które będą także dostępne na ogólnopolskim portalu zbiorki.gov.pl. Więcej informacji o nowych zasadach zbiórek na mac.gov.pl/zbiorki



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]