Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
23 września 2015
W parku Błonia w Łowiczu można już podziwiać w całej okazałości, nowe dzieło łowickiego artysty Marcina Tybusia, tworzącego pod pseudonimem „Tyber”. Mural powstał na ścianach budynku przepompowni ścieków i przedstawia świat podwodny. Przed stworzonym przez „Tybera” muralem, nie można przejść obojętnie.
Głównym motywem obrazu jest woda, fale i głębia w której pływają fantastyczne stworzenia. Wśród wodnej roślinności można odnaleźć ryby, węże i mityczną syrenę, a ponad poziomem wody lecące pelikany i ludzi płynących łódką. Z racji miejsca, zobrazowana została również machina służąca do oczyszczania wody.

Artysta mural malował dwa tygodnie, do zagospodarowania miał 300 m² powierzchni ściany. Koszt wykonania muralu wyniósł 17 tys. zł.

Warto przypomnieć, że mural na przepompowni nie jest jedynym dziełem tego artysty w Łowiczu. „Tyber” jest autorem gigantycznego „Księżaka z książką” przy parkingu za ratuszem miejskim przy ul Starorzecze oraz muralu na budynku „Syntexu” przy ul. Powstańców 1863 r.

Przedstawia on proces produkcji bawełny, począwszy od kwiatu bawełny po wykorzystanie włókna do wyprodukowania skarpet. Prace „Tybera” możemy także podziwiać na dziedzińcu Łowickiego Ośrodka Kultury oraz wewnątrz budynku, gdzie na korytarzu namalowana jest legenda o Łowiczu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]