Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 grudnia 2013
Dziś mija 32 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Miało to miejsce dokładnie, 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano. Decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego, na podstawie dekretu Rady Państwa, wprowadzono represje na terenie całego kraju.
Na ulicach pojawiły się czołgi, wprowadzono godzinę policyjną, „odcięto Polaków od publicznej telewizji” i wprowadzono „rozmowy kontrolowane”. Podjęte działania skutkowały zamieszkami, które tłumiono w sposób brutalny, również strzałami do demonstrantów.

Wiele osób upominających się o wolność, trafiło do więzienia. Pamiętając o tych strasznym czasie NSZZ Solidarność Ziemi Łowickiej i Urząd Miejski w Łowiczu zapraszają na uroczystości upamiętnienia wydarzeń sprzed trzydziestu dwóch lat.

Obchody rozpoczną się dziś, 13 grudnia 2013 r., o godz. 16.15 złożeniem kwiatów przed pomnikiem na skwerze Solidarności.

Następnie uczestnicy przejdą do bazyliki katedralnej, gdzie o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Kolejnym miejscem, przed którym zostaną złożone kwiaty tego dnia będzie pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, przy kościele pijarskim.

Uroczystości zakończy pokaz filmu łowiczanina Tomasza Świątkowskiego pt. „Internowani”, który zostanie wyświetlony w kinie „Feniks”. Seans rozpocznie się o godzinie 18:30.

Po projekcji, będzie możliwość spotkania się z autorem filmu. Wstęp na film jest bezpłatny. Należy jednak liczyć się z ograniczona iloscią miejsc.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]