Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
20 maja 2016
PTTK Oddział w Łowiczu zaprasza wszystkich miłośników lokalnej historii i turystyki rowerowej na wieloetapowy rajd „Szlakiem Zrzutowisk Cichociemnych na Ziemi Łowickiej”. Rok 2016 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Cichociemnych, a ten rajd jest jedną z wielu inicjatyw jakie łowicki oddział PTTK zaplanował w tym roku dla uczczenia 316 wspaniałych żołnierzy AK.
Na terenie Ziemi Łowickiej przygotowanych było 10 zrzutowisk, na które w latach 1941-1943 zrzucono czterdziestu cichociemnych oraz duże ilości sprzętu wojskowego. Cichociemni to świetnie wyszkoleni w Wielkiej Brytanii żołnierze, którzy po skoku odgrywali bardzo ważną rolę w walce konspiracyjnej. Przygotowaniem zrzutowisk i odbiorem zrzutów zajmowały się miejscowe placówki konspiracyjne m.in. z Dąbkowic, Chąśna, Łyszkowic. Ich zadaniem było przyjęcie zrzutu, przeprowadzenie skoczków na tymczasowe kwatery (meliny), transport zrzuconego sprzętu do tymczasowych skrytek, a następnie do magazynów centralnych w Warszawie.

Kierownikiem przyjmowania zrzutów był początkowo Kazimierz Kazimierski z Wierznowic, a następnie Henryk Kocemba z Dańka koło Łyszkowic . Celem rajdu jest dotarcie do wszystkich zrzutowisk, odwiedzenie miejsc, gdzie były tymczasowe kwatery skoczków, gdzie znajdują się groby, pomniki i tablice poświęcone cichociemnym oraz żołnierzom konspiracji przyjmujących zrzuty.

Rajd ma trzy etapy, które zaplanowane są na majowe i czerwcowe niedziele: 22.05, 05.06, 26.06. Zbiórka uczestników rajdu na Starym Rynku w Łowiczu o godz. 11:00 w wymienione niedziele.

Długość tras wynosi od 50 km do 65 km. W czasie rajdu będzie do nabycia okolicznościowy znaczek, a także punkty na odznakę „Cichociemni – Spadochroniarze Armii Krajowej” ustanowionej przez ZG PTTK w 2015 r. Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna, złota.

Do zobaczenia na szlaku! – zachęcają organizatorzy.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]