Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
18 września 2015
W zabytkowej baszcie generała Stanisława Kalickiego w Łowiczu, została otwarta ekspozycja poświęcona Jego pamięci. O zagospodarowaniu wnętrz baszty mówiło się od dawna. Były plany, których nie do końca udało się zrealizować. Nareszcie wnętrza zabytku nie będą „straszyły” pustką odwiedzających to miejsce. Inauguracja izby pamięci generała Stanisława Klickiego, odbyła się w sobotę 13 września 2015 r. i wzięło w niej udział wielu Łowiczan i zaproszonych gości.
Jak powiedziała podczas uroczystości prezes Zarządu Stare Miasto Zofia Kroc – pomysły na adaptację wnętrz były różne. Wybrano te które najlepiej nawiązują do historii miejsca. Basztę wybudował generał Stanisław Klicki jako jeden z elementów większego założenia ogrodowego.

Nie można o tym zapominać, dlatego postanowiliśmy stworzyć izbę Jego pamięci. W przyszłości powstanie także izba poświęcona łowickim harcerzom, którzy przez blisko 30 lat opiekowali się obiektem. Uzależnione to jednak będzie od chęci osób chcących ją stworzyć, a także finansów.

Te, którymi dysponujemy nie są wystarczające, aby zrobić coś z większym rozmachem. Dlatego też zarówno izba harcerska jak i ta obecna będzie w kolejnych latach uzupełniana o nowe eksponaty.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Michał Trzoska, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malangiewicz oraz autorzy ekspozycji Tomasz Fijałkowski i Jarosław Madej. Następnie izba pamięci została udostępniona do dyspozycji zwiedzających.

Uroczystość uświetniła Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Baszta” z Hufca Warszawa-Ochota, która nieopodal baszty odwzorowała obozowisko z czasów Królestwa Polskiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]