Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 października 2014
Właściwie nie ma spraw, które nie mogłyby być poddane mediacjom - mówił na spotkaniu z grupą 30 osadzonych w Zakładzie Karnym w Łowiczu Łukasz Kazłowski, mediator sądowy z 15-letnim stażem w tym zawodzie. Okazją do spotkania z nim był obchodzony Tydzień Mediacji (13-18 października) - akcja informacyjna pod hasłem „Masz prawo do mediacji” mająca na celu polubowne metody rozwiązywania sporów zanim te trafią przed Sąd.
Jest to inicjatywa organizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji, który od 2005 r. obchodzony jest na świecie w każdy trzeci czwartek października. W Polsce po raz drugi z rzędu, a w łowickim zakładzie karnym pierwszy raz. Jednym z celów tych działań jest możliwość spotkania z mediatorem i uzyskania informacji: co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści.

Instytucja mediatora sądowego już w latach 70 ubiegłego stulecia była zapoczątkowana w USA i Wielkiej Brytani. W Polsce ta instytucja została zapoczątkowana w 1998 r., początkowo w sprawach karnych, a od 2005 r. w sprawach cywilnych, pracowniczych, rodzinnych, małoletnich, spadkowych, skarbowych, gospodarczych.

Ogólnym celem mediacji jest zawarcie ugody między zwaśnionymi stronami tak aby proponowane rozwiązanie wypracowane przy udziale mediatora, satysfakcjonowało obydwie strony sporu/konfliktu zanim ten będzie rozstrzygany przez Temidę. Choć jak zaznaczył Łukasz Kazłowski, nawet podczas procesu sądowego mediacja może zostać wykorzystana, a nawet już po wydanym przez Sąd wyroku.

Łukasz Kazłowski przeprowadził około 400 spraw mediacyjnych, z czego większość, bo około 80 %, zakończył ugodami zwaśnionych stron. Walorów mediacji Ł. Kazłowski wymienił kilka, m.in. polubowne załatwienie sprawy, w odróżnieniu od Sądu, gdzie jest tylko jedna zwycięska strona albo nie ma zadowolenia żadnej ze stron, zwiększa gwarancje trwale rozwiązania konfliktu, nie wspominając o kosztach i długości toczących się w Polsce procesów.

Ilość zadawanych mediatorowi sądowemu pytań ze strony skazanych świadczy o dużym zainteresowaniu tematyką mediacji, jako środka przedprocesowego, w środowisku osób pozbawionych wolności.

Na zakończenie Łukasz Kazłowski złożył deklarację zainteresowania się kilkoma sprawami zgłaszanymi przez osadzonych podczas spotkania, a także przekazał materiały promujące mediacje.

Tekst i foto, ppor. Robert Stępniewski – oficer prasowy ZK w Łowiczu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]