Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 stycznia 2015
Malwina Ciesielska, na co dzień śpiewająca i tańcząca w zespole ludowym „Koderki”, zdobyła I miejsce oraz nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Jury w składzie: Przewodniczący: ks. dr Paweł Sobierajski – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Członkowie: prof. Marta Kierska-Witczak – Akademia Muzyczna we Wrocławiu, dr Michał Sławecki – UKSW i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie postanowiło przyznać jej nagrodę za wykonanie tradycyjnej, polskiej pastorałki „Oj Maluśki”. Zanim jednak tak się stało, musiała ona przejść przez festiwalowe eliminacje, co nie było łatwe.

Koncert laureatów odbył się 18 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, po raz pierwszy odbył się od 1994 roku, jako Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Swoja nazwę zmienił w czasie XIX edycji Zmiana nazwy nastąpiła z chwilą utworzenia rejonu eliminacji do konkursu na Ukrainie. Spośród 37 ośrodków eliminacyjnych, dziś za wschodnią granicą istnieją trzy – 2 na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach.

Corocznie na Festiwal zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych (co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób). Dzięki temu festiwal w Będzinie uchodzi za największą tego typu imprezę w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych. Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie, diecezja sosnowiecka), nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje można podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkaset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek na trwałe wpisał się w kulturalną mapę Polski. Corocznie przybywa nie tylko chętnych chcących w nim uczestniczyć, ale także przychodzących posłuchać najlepszych wykonań polskich kolęd i pastorałek – tak tradycyjnych, jak i ożywionych nową aranżacją czy też powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Od samego początku Festiwal realizowany jest siłami społecznymi – ponad setka osób (w znacznej części młodzież) poświęca swój czas i wysiłek dla realizacji festiwalowych idei, jakimi są nie tylko umożliwienie amatorskim zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości, ale także propagowanie wartości chrześcijańskich, kulturowych i narodowych, których nośnikiem są tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]