Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 września 2014
Na budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, została odsłonięta tablica upamiętniająca marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Był on patronem koszar, znajdujących się niegdyś na terenie obecnego seminarium, w których stacjonował 10 Pułk Piechoty. Pomysłodawcą przypomnienia historii kompleksu zabudowań i wmurowania tablicy, upamiętniającej ich pierwszych właścicieli był prof. Wiesław Wysocki, Honorowy Obywatel Miasta Łowicza.
Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się, 13 września 2014 r. i wzięło w niej udział wielu znamienitych gości. Wśród nich byli trzej biskupi łowiccy: Ordynariusz Diecezji Łowickiej ks. bp. Andrzej Franciszek Dziuba oraz dwaj seniorzy ks. bp. Alojzy Orszulik i ks. bp. Józef Zawitkowski, władze miasta: burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa, kapłani z łowickich parafii, klerycy, przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, uczniowie ZSP nr 4 w Łowiczu, a także uczestnicy rajdu PTTK, którzy wyruszyli tego dnia rowerami i kajakami z Łowicza do Kompiny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach poległych w 1939 r. polskich żołnierzy.

Przed oficjalnym odsłonięciem pamiątkowej tablicy, w łowickim muzeum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej marszałkowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi, które poprzedziła prelekcja prof. Wiesława Wysockiego Ekspozycja składała się z popiersia i obrazów marszałka, a także publikacji na temat jego osoby.

Kilka słów na temat koszar oraz wizyty marszałka w Łowiczu pochodzących z monografii 10 pp autorstwa prof. Wiesława Wysockiego.

"(…) Podjęto też budowę nowoczesnego, funkcjonalnego obiektu koszarowego przy ul. Kiernoskiej. W 1936 r. do budowanych koszar doprowadzono wodociąg, który podciągnięto dalej do domów kwaterunku wojskowego przy ul. Legionów. Latem tegoż roku budynek główny został oddany do użytku, choć nie był jeszcze w pełni gotowy. Budowę ukończono ostatecznie dopiero w 1938 r., choć już wcześniej miała miejsce uroczystość nadania nazwy obiektowi: Koszary im. marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

(…) 27 czerwca 1936 r. do garnizonu łowickiego przybył Generalny Inspektor Sił Zbrojnych gen. Śmigły Rydz. Celem wizyty, która wypadła akurat w święto pułkowe "dziesiątki", było poświęcenie koszar na Blichu imienia późniejszego "drugiego marszałka".

(…) Na granicy powiatu łowickiego Śmigłego-Rydza powitali: starosta powiatowy Władysław Staszewski i z-ca dowódcy pułku ppłk Otto Urban. Po przybyciu do koszar zameldował się dowódca pułku płk Marian Krudowski i odbył się przegląd pułku. Generalny Inspektor uczestniczył w uroczystej mszy świętej polowej, następnie otrzymał z rąk dowódcy pułku pamiątkową odznakę pułkową wraz z dyplomem, by z kolei-na prośbę płk Krudowskiego -wręczyć odznaki pamiątkowe przedstawicielom wojska i społeczeństwa. Po tym miał miejsce akt poświęcenia nowych koszar; dokonał go biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Gawina."


Zdjęcia z uroczystości: www.lowicz24.eu
Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Jarosława Baczyńskiego ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10 pp oraz ZSP nr 1 im 10 pp.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]