Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 czerwca 2016
W pobliżu ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu został odsłonięty obelisk z tablicą upamiętniającą pożegnanie Ojca Świętego Jana Pawła II z Ziemią Łowicką. Odsłonięcie tablicy odbyło się w siedemnastą rocznicę historycznego wydarzenia, 14 czerwca 2016 roku o godz. 17:00 przy ul. Zamkowej 1.
Dokładnie siedemnaście lat temu, 14 czerwca 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas VII pielgrzymki do Ojczyzny, odwiedził Łowicz i Ziemię Łowicką. W trakcie swojej wizyty, nadał Katedrze Łowickiej tytuł Bazyliki Mniejszej oraz modlił się z wiernymi na placu celebry na Bratkowicach.

Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło wówczas ponad 300 tys. wiernych, w tym kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy Świętej Jan Paweł II zaapelował o poszanowanie życia nienarodzonych, wzywał rodziców do wychowania swoich dzieci w duchu Ewangelii oraz zachęcał Kościół i państwo do okazania rodzinom należnej pomocy oraz respektowania godności człowieka pracy. Tego dnia czuliśmy, że bierzemy udział, w czymś naprawdę wyjątkowym, że był wśród nas Święty.

W uroczystości odsłonięcia obelisku wzięli udział trzej biskupi łowiccy: Ordynariusz Diecezji Łowickiej ks. bp Andrzej Dziuba, ks. bp pomocniczy Wojciech Osial oraz ks. bp senior Józef Zawitkowski, proboszczowie łowickich parafii, siostry zakonne, przedstawiciele samorządu łowickiego burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i Starosta Łowicki Krzysztof Figat, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy Łowicza. Wśród nich inicjatorzy powstania tablicy, łowiczanie z ul. Blich i Zamkowej, na czele z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Zasępą.

Symbolami naszej pamięci są pomniki i tablice, przypominające o ważnych wydarzeniach w życiu miasta. Powstało jeszcze jedno takie miejsce, abyśmy jak mówił podczas uroczystości ks. bp Józef Zawitkowski pamiętali o tym ważnym dla nas wszystkim wydarzeniu.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]