Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 marca 2017
W ramach projektu „Muzeum na kółkach”, prowadzonego przez Muzeum Żydów Polskich „POLIN” zorganizowana została, wycieczka śladami łowickiej społeczności żydowskiej. Spacer 15 marca 2017 r. poprowadził przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak.
Historia łowickich Żydów liczy prawie półtora wieku. W Łowiczu mieli swoją synagogę, rzeźnię, mykwę, chedery i cmentarz, a na ulicy Zduńskiej warsztaty i sklepy. Mieszkali przy ulicy Browarnej, Bielawskiej, Zduńskiej i na Nowym Mieście. W 1941 roku zostali wywiezieni do getta w Warszawie, a stamtąd w 1942 r. do obozu w Treblince, gdzie większość poniosła śmierć.

Wycieczka rozpoczęła się od Nowego Rynku, gdzie stanął pawilon „Muzeum na kółkach” w którym , można zobaczyć wystawę edukacyjną dotyczącą historii i kultury Żydów polskich. Następnie udano się na ul. Zduńską, aby odnaleźć miejsca związane ze społecznością żydowską. Odwiedzono m.in. „szmulki” i kamienicę pod nr. 12, istniejącą do dziś, w której mieścił się cheder prowadzony przez Lajba Cukierana, Herszona Glenfelda i Mordkę Himela.

W budynku w 1905 r. swoją siedzibę miała również Żydowska Biblioteka i Czytelnia, która była ważnym ośrodkiem kultury. Jej zbiór był imponujący, gdyż liczył prawie 7 tys. pozycji, zarówno literatury pięknej w języku polskim, jak i książki w języku jidysz i hebrajskim. Biblioteką opiekowała się gmina, organizująca spotkania, odczyty i dyskusje. Dostępna była dla każdego mieszkańca Łowicza.

W XIX w. większość domów przy ul Zduńskiej należała do Żydów. Niemal w każdym był żydowski sklep, warsztat lub szkoła. Także sąsiednie ulice: Browarna, Nowy Rynek i Bielawska stanowiły serce żydowskiej dzielnicy.

W czasie spaceru zobaczono także miejsce po synagodze żydowskiej przy ul. Zduńskiej 53, gdzie obecnie stoi pawilon handlowy. Synagoga została podpalona przez Niemców w nocy z 10/11 listopada 1939 r. Pożar trwał do 12 listopada, jednak nie pozwolono Żydom go gasić. Ruiny synagogi rozebrano w trakcie okupacji hitlerowskiej.

Kolejnym punktem wycieczki był pomnik Trzech Narodów w parku Blonia, poświęcony Polakom, Żydom i jeńcom rosyjskim, ofiarom nazistowskiego terroru, zamęczonym w latach 1940-1945 w niemieckich obozach pracy przymusowej w Małszycach i Kapitule.

Spacer śladami łowickich żydów zakończył się na cmentarzu żydowskim przy ul. Łęczyckiej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]