Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 października 2015
„Łowicki strój ludowy - tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne” było głównym tematem konferencji popularno-naukowej, która odbyła się w sobotę, 17 października 2015 r. w łowickim muzeum. W konferencji wzięło udział liczne grono zainteresowanych historią łowickiego stroju ludowego, a także jego współczesnym funkcjonowaniem w kulturze regionu i Polski.
Program konferencji składał się referatów przygotowanych przez pracowników ośrodków naukowych i muzeów zajmujący się badaniem, dokumentowaniem i gromadzeniem polskich i łowickich strojów ludowych.

Pierwszy z nich dotyczył „Źródła do badań i studiów nad strojem łowickim”. Magdalena Bartosiewicz, pracownik działu naukowego Muzeum w Łowiczu, przedstawiła źródła opisowe i ikonograficzne dotyczące stroju Księżaków Łowickich. Jak mówiła, są one niezwykle liczne z racji szerokiego zainteresowania tematem. Powstały nie tylko dzięki pracy badawczej ludoznawców, etnografów i antropologów, ale także w wyniku zainteresowań osób spoza tego kręgu np. artystów i wydawców pocztówek. Podczas wystąpienia Bartosiewicz wskazała najistotniejsze źródła przydatne do poznania i badania stroju Księżaków.

Drugi referat zaprezentowała dr Mariola Tymochowicz. Tematem jej wystąpienia był „Strój łowicki jako wyznacznik tożsamości regionalnej i narodowej”. Według badań dr Tymochowicz na terenie Księstwa Łowickiego tradycje ludowe są bardzo bogate i wyróżniające się na tle całego kraju. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów dziedzictwa przodków i ważnym czynnikiem tożsamości jest w tym regionie strój ludowy, który nie stanowi tylko kostiumu scenicznego, ale noszony jest z dumą podczas różnorakich uroczystości. Podczas wystąpienia poruszyła kwestie nowego znaczenia stroju i roli jaką pełni. Jedną z nich jest fakt wykorzystywania go do celów edukacyjnych, marketingowych i turystycznych promujących Łowicz i Ziemię Łowicką.

Kolejną prelegentką była Alicja Woźniak pracownik działu stroju ludowego i tkanin Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Przedstawiła ona referat pt. „Strój łowicki. Zapisany wizerunek”. Według jej oceny na współczesny obraz stroju ludowego miało wpływ wiele czynników. Autorka przybliżyła niektóre elementy, które kształtowały ten wizerunek. Opowiedziała również co złożyło się na rzeczywisty i wyobrażony wygląd.

W czasie konferencji dr Anna Weronika Brzezińska zaprezentowała dwa sposoby metody etnograficznej stosowanej w badaniach nad łowickim strojem ludowym na przykładzie materiałów z Archiwum Polskiego Atlasu Etnograficznego oraz dwóch zeszytów wydanych w ramach serii Atlas Polskich Strojów Ludowych. Ostatnim wykładem był „Strój łowicki w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego” autorstwa Patryka Pawlaczyka.

Różnorodność ujęcia tematu głównego konferencji spotkało się z wielkim uznaniem słuchaczy. Nic więc dziwnego, że sala barokowa łowickiego muzeum, w czasie konferencji wypełniona była po brzegi.

Tekst powstał na podstawie informacji zawartych na stronie: www.lowicz24.eu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]