Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
2 maja 2023
Starostwo Powiatowe w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu zaprasza wszystkich do udziału w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów. Na wszystkich odwiedzających placówkę, 13 maja 2023 r. w godz. 17:00-22:00, jak co roku, czekać będą ciekawe propozycje.
W programie:
– oprowadzanie po wystawie „KULminacje. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum KUL”, Wystawa prezentuje polskie malarstwo, rysunek, akwarelę, grafikę przełomu XIX i XX w. Uzupełniają je przykłady europejskiego malarstwa i grafiki z XVII i XVIII w. Ważną część ekspozycji stanowią również liczne wyroby rzemiosła artystycznego – głównie porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni. Godz. 17.00 i 21.00 (parter)

– „Klocki Noakowskiego” – warsztaty na wystawie „KULminacje…”, Na początku XX wieku Prof. Stanisław Noakowski zaprojektował klocki nawiązujące formą i możliwością złożenia do budowli pojawiających się w budownictwie od starożytności do konstrukcji z XX wieku. Uczestnicy będą mieli okazje ułożyć z owych zestawów drewnianych klocków wybrane budowle. Godz. 17.00 – 21.00 (parter)

– „Baw się z nami tradycjami” – warsztaty plastyczne inspirowane łowicką sztuką i kulturą ludową. Godz. 17.00 – 21.00 (II piętro)

– koncert w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łowiczu. Godz. 18.00 (kaplica)

– zwiedzanie ekspozycji historycznej i etnograficznej z przewodnikiem PTTK. Godz. 18.30 i 19.30 (I i II piętro)

– „Wystawa o wystawach…” ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie, Gdzie będzie można się dowiedzieć jakie wystawy gościły w Łowiczu na przełomie XIX i XX wieku oraz które z nich zostały tu stworzone, a które wpadły przejazdem. Godz. 20.00 (kaplica)

Współorganizatorami wydarzenia są: Archiwum Państwowe w Warszawie, Niepubliczna Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Łowiczu i PTTK Oddział Łowicz.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]