Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
22 czerwca 2018
„Robił to, co kochał, był niezwykle pracowity, skromny i nigdy o nikim nie powiedział źle i nie zazdrościł innym talentu” - tak o Adasiu Głuszku, wybitnym rzeźbiarzu ludowym, pochodzącym z Dąbrowic (pow. Skierniewicki) mówiono w czasie otwarcia wystawy poświęconej jego twórczości.
Adaś odszedł 18 lipca 2017 r., ale pamięć o nim jest ciągle żywa. Dowodem na to byli licznie przybyli na wystawę jego przyjaciele i znajomi oraz osoby zafascynowane jego twórczością. Wśród nich byli twórcy ludowi z regionu łowickiego, środowisko rzeźbiarskie z Kutna, pracownicy Łódzkiego Domu Kultury, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi. Wernisaż wystawy pt. „To, co kochał… Adam Głuszek (1946-2017)”, prezentującej bogaty zbiór rzeźb artysty, odbył się 17 czerwca 2018 r. w łowickim muzeum.

Ekspozycje tworzą rzeźby pochodzące ze zbiorów muzeum w Łowiczu (także te jeszcze nie eksponowane, które niedawno podarowała muzeum Zofia Rostad i jej mąż Bernard Abadie) oraz prace ze zbiorów prywatnych, w tym udostępnione przez córkę rzeźbiarza Agnieszkę Głuszek-Nowicką oraz Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum w Lipcach Reymontowskich. Rzeźby dopełniają obrazy, zdjęcia i zaaranżowany warsztat artysty.

Wystawa prezentowana będzie do 16 września 2018 r. Koniecznie trzeba ja zobaczyć!

Adam Głuszek urodził się w 1946 roku we wsi Dąbrowice w powiecie skierniewickim. Zmarł 18 lipca 2017 r. Był artystą o wielu zainteresowaniach, ale przede wszystkim rzeźbił i malował. W swojej twórczości odwoływał się do bogactwa tradycyjnej polskiej sztuki ludowej i czerpał z niej inspirację do własnej kreacji artystycznej. Rzeźbić zaczął już w dzieciństwie. Swoje pierwsze dzieła, niewielkie figurki, lepił z gliny, następnie zaczął wykonywać rzeźby w korze, głównie ptaszki. W okresie uczęszczania do szkoły zaniechał wykonywania rzeźb. Powrócił do tego zajęcia dopiero w 1973 roku i od tego czasu tworzył nieprzerwanie.

Pierwszy sukces odniósł w 1983 roku, zdobywając nagrodę w konkursie „Współczesna łowicka sztuka ludowa”. Zaprezentowane na wystawie pokonkursowej rzeźby ptaków zyskały uznanie zagranicznych kolekcjonerów, którzy stali się głównymi nabywcami prac artysty. Rzeźby Adama Głuszka obejmują różnorodną tematykę. Są wśród nich dzieła sakralne - wizerunki świętych, Matki Boskiej (przedstawianej często w stroju łowickim), aniołów, szopki oraz rzeźby przedstawiające mieszkańców i życie dawnej wsi. Figury wykonane były najczęściej z jednego kawałka drewna lipowego i utrzymane w zwartej, statycznej bryle.

Był artystą docenionym. W ciągu ostatnich kilkunastu lat twórca brał udział w wielu wystawach, konkursach i festiwalach. Jego twórczość wielokrotnie nagradzano, otrzymał min.: II nagrodę w konkursie „Dzieło Oskara Kolberga w Sztuce Ludowej” (Radom 1990), I nagrodę w konkursie „Ginące Zawody” (Żyrardów1996), wyróżnienie na Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej „Tradycje 2000” (Uniejów), II nagrodę w konkursie „Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim” (2002). Adam Głuszek był również aktywnym działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

- O Adamie mogę powiedzieć same dobre rzeczy. Był jak starszy brat, starszy kolega, który inspirował i motywował mnie w działaniach, pomagał w podejmowaniu decyzji, dopingował, podpowiadał, ale i konstruktywnie krytykował. Jego odejście to wielka strata – przyznała Anna Staniszewska, prezes Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Łowiczu. Źródło biograficzne: nagrodakolberg.pl

Adam Głuszek przez wiele lat współpracował również z Urzędem Miejskim w Łowiczu. Wiele razy uczestniczył w warsztatach i pokazach. Jego osiągnięcia zostały docenione przyznaną mu Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla sztuki ludowej”. W Alei Gwiozd w Łowiczu ma też swoją „gwozdę”.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]